Jak latem dbać o wzrok i oczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 14:00
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem chronią nie tylko rogówkę, spojówkę i powieki, ale też wewnętrzne warstwy oka, czyli soczewkę i siatkówkę.
Audio
  • Jak kupować okulary przeciwsłoneczne? (Stacja Nauka/Czwórka)
W przypadku okularów przeciwsłonecznych - cena ma znaczenie. Niestety, nie da się kupić jakości za grosze
W przypadku okularów przeciwsłonecznych - cena ma znaczenie. Niestety, nie da się kupić jakości za groszeFoto: Shutterstock.com/Victoria Chudinova

Czytaj także
lato plaża 1200.jpg
Opalanie. Równie przyjemne, jak... niezdrowe?

- Do wyboru mamy kilka filtrów, ale najważniejsze jest, by chronić oczy przed promieniowaniem UVA - mówi optometrysta Anna Kondej. - Dodatkową sprawą jest polaryzacja, która powoduje, że lśnienia i odblaski są niwelowane. To ważne dla osób, które uprawiają sporty wodne, na przykład żeglarstwo - wyjaśnia gość Czwórki.  

Ekspertka tłumaczy także, jak kolor soczewek wpływa na nasz wzrok i dlaczego zielone szkła możemy nosić cały rok. Jakie okulary są najlepsze dla kierowców? Ile kosztują dobre okulary przeciwsłoneczne? Więcej o tym w materiale Kai Zemły.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 12.38

kul/kd

Czytaj także

Dieta śródziemnomorska - zbawienie dla mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 14:41
Mózg starszej osoby, stosującej dietę śródziemnomorską zachowuje większą objętość niż mózg człowieka, który nie przestrzega ściśle jej zasad. Dieta ta chroni także ten organ przed starzeniem i ma zbawienny wpływ na pamięć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowe gadżety, które trują nas bardziej niż smog

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:46
Odświeżacze powietrza, świece zapachowe czy kadzidełka trują nas bardziej niż smog czy nikotyna - tego dowodzą naukowcy!
rozwiń zwiń