Dieta śródziemnomorska - zbawienie dla mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 14:41
Mózg starszej osoby, stosującej dietę śródziemnomorską zachowuje większą objętość niż mózg człowieka, który nie przestrzega ściśle jej zasad. Dieta ta chroni także ten organ przed starzeniem i ma zbawienny wpływ na pamięć.
Audio
  • Jaki wpływ na ludzki mózg ma rygorystyczne przestrzegania zasad diety śródziemnomorskiej? (Stacja Nauka/Czwórka)
Ile wspólnego ma sałatka grecka z prawdziwą dietą śródziemnomorską?
Ile wspólnego ma sałatka grecka z prawdziwą dietą śródziemnomorską?Foto: Pixabay.com/Public Domain/Baklava

Glodowka 1200.jpg
Czy dieta-nic pomoże schudnąć?

Dieta ma duży wpływ na objętość naszego mózgu i jego kondycję na starość - dowodzą naukowcy z Edynburga. Ważne jednak, by stosować ją w rozumieniu całościowym, a nie wyłącznie wybrane potrawy. - Dieta śródziemnomorska to nie tylko "owoce morza". To cały charakterystyczny dla krajów śródziemnomorskich model żywienia - tłumaczy Klaudia Wiśniewska, dietetyczka z Instytutu Sanvita.

Jak przekonuje ekspertka, prawidłowo stosowana dieta śródziemnomorska charakteryzuje się przede wszystkim dużym spożyciem warzyw i owoców na surowo, oliwy z oliwek, produktów zbożowych i roślin strączkowych. - A także umiarkowanym spożyciem nabiału i niskim spożyciem mięsa czerwonego i drobiu - mówi ekspertka.

Co jeszcze należy jeść, by nasza dieta śródziemnomorska była skuteczna i w jaki sposób udowodniono, że jest receptą na długowieczność naszych mózgów? Jakich chorób można uniknąć, stosując ten model żywienia i kto... nie pownien go stosować? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotowała Kaja Zemła.

Klaudia Wiśniewska Restrykcyjne stosowanie diety śródziemnomorskiej może mieć pozytywny wpływ na procesy zapamiętywania i koncentrację w okresie wieku starszego, a także może pozwolić uniknąć demencji, chorób Alzheimera i Parkinsona

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 12.35

kd/jsz

Czytaj także

Paznokcie zwierciadłem duszy?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 15:50
Płytka paznokcia wiele mówi o naszym zdrowiu. Zdrowa jest różowa i gładka. A co oznaczają zmiany ich kształtu, koloru lub struktury?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń