Dorota Zawadzka: czasem nuda jest dla dzieci bardzo wskazana

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 15:16
- Takie nudzenie się, patrzenie w sufit, odpoczywanie, żeby mózg trochę zwolnił też jest niezbędne. Więc kiedy dziecko mówi, że się nudzi, to trzeba powiedzieć: "Super. Ponudź się i coś na pewno wymyślisz" - mówi Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy i doradca rodzinny.
Audio
  • Dorota Zawadzka o organizowaniu dzieciom czasu w ferie (Dajesz radę/Czwórka)
Dorota Zawadzka
Dorota ZawadzkaFoto: Marcin Obara/PAP

Ferie zimowe to dla dzieci wyczekiwany czas beztroski i radości. Z kolei dla rodziców jest to poważne wyzwanie, zarówno organizacyjne, jak i logistyczne: jak mądrze ten czas wykorzystać i co zrobić, by nie słyszeć ciągłego "Nudzi mi się".

Czytaj także
przemoc ofiara kobieta 1200.jpg
Przemoc wobec dzieci. Istnieje ciche przyzwolenie?

- Jeżeli dziecko mówi, że się nudzi, to znaczy, że może być przyzwyczajone do tego, że to my załatwiamy za niego myślenie o jego własnym czasie, o jego własnych rozrywka. To znaczy że byliśmy tymi "pomysłowochorymi" rodzicami, którzy mówili: "A teraz zrobimy to, a teraz tamto" i nie dawaliśmy dziecku przestrzeni do tego, żeby ono samo sobie coś wymyśliło - tłumaczy gość Czwórki Dorota Zawadzka.

Dlaczego lepiej najpierw wysłać dziecko na kolonie letnie niż na zimowisko? Jak przygotować się do takiego wyjazdu? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Dorota Zawadzka (psycholog rozwojowy, doradca rodzinny)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 14.07

pg/kul

Czytaj także

Skuteczna motywacja. Jak dodać dziecku skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 10:10
- Badania naukowe pokazują, że motywacja zewnętrzna, czyli sterowanie za pomocą kija i marchweki, to droga donikąd. Doraźnie daje zastrzyk energii, ale nie zadziała na dłuższą metę - przekonuje psycholog Joanna Steinke-Kalembka.
rozwiń zwiń