Skuteczna motywacja. Jak dodać dziecku skrzydeł?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 10:10
- Badania naukowe pokazują, że motywacja zewnętrzna, czyli sterowanie za pomocą kija i marchweki, to droga donikąd. Doraźnie daje zastrzyk energii, ale nie zadziała na dłuższą metę - przekonuje psycholog Joanna Steinke-Kalembka.
Audio
  • Jak skutecznie motywować - siebie i innych? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Joanna Steinke-Kalembka stworzyła praktyczny poradnik wychowawczy, który pokazuje, jak tworzyć sprzyjające warunki do rozwoju motywacji wewnętrznej u dzieci i pewności siebie, tak by zachęcać, a nie nakłaniać do aktywności (zdj. ilustracyjne)
Joanna Steinke-Kalembka stworzyła praktyczny poradnik wychowawczy, który pokazuje, jak tworzyć sprzyjające warunki do rozwoju motywacji wewnętrznej u dzieci i pewności siebie, tak by zachęcać, a nie nakłaniać do aktywności (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock.com/Sunny studio

Joanna Steinke-Kalembka W psychologii mamy dwa rodzaje motywacji. Zewnętrzną, często sterowaną poprzez nagrody i kary oraz wewnętrzną, czyli energię płynącą z nas, na której lepiej jest się skupić

Autorka książki "Dodaj mi skrzydeł!" w Czwórce podpowiada jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną i tłumaczy, m.in. dlaczego złe wyniki w szkole nie zawsze mają związek z  lenistwem. - Zgłaszają się do mnie rodzice z dziećmi, które nie radzą sobie w szkole, bo są leniwe. Podczas terapii okazuje się, że mają one niezwykły potencjał, zapał i talent, tylko, że nikt nie potrafi tego zauważyć, właściwie ukierunkować - opowiada Steinke-Kalembka.   

Czy rzeczywiście można przekonać nastolatka do utrzymywania porządku w pokoju, nauczyć okazywania wdzięczności czy pogodzenia się z porażką? W jaki sposób mądrze chwalić i krytykować? Jak skutecznie komunikować swoje oczekiwania i wprowadzać zasady, które będą wspólnie przestrzegane? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Joanna Steinke-Kalembka Motywowanie to także czas, który przeznaczamy na regenerację, na odpoczynek. To bardzo ważna kwestia, pomijana w dzisiejszym świecie

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Steinke-Kalembka (psycholog, autorka książki "Dodaj mi skrzydeł!")

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/mc

Czytaj także

Dorosłość i tęsknota. Jak opuścić rodzinny dom?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:30
– Wszystkie emocje, które są związane z rozłąką, czyli tęsknota, smutek, poczucie osamotnienia, można oswoić – mówiła psycholog i psychoterapeutka Anna Jędrzejuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak budować charakter dziecka? "Wychowaniem bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 10:40
- Ani stresowe, ani bezstresowe wychowanie nie zadziałało. Teraz jest nowa metoda, która polega na tym, by być blisko z dzieckiem i starać się zrozumieć jego emocje, ale też pamiętać o konsekwencji i dyscyplinie - wyjaśnia Sylwia Sitkowska z Przystani Psychologicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wychować samodzielne i pewne siebie dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 13:16
Co robić, by dziecko nie zrażało się przy pierwszych trudnościach i potrafiło współpracować z innymi? O tym porozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz.
rozwiń zwiń