"Ok, boomer" - czyli "dość ględzenia" starszego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 11:32
Za sprawą aplikacji TikTok konflikt międzypokoleniowy zyskał nowy wymiar. Wszystko za sprawą zwrotu "ok, boomer" wymierzonego w starsze pokolenie, generację boomersów. 
Audio
  • Co oznacza "ok, boomer" - to żart, a może obraza? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Vladimir Golovanov

W Stanach Zjednoczonych w listopadzie to określenie zdominowało wszelkie wyszukiwania. Określenie "ok, boomer" przez jednych uważane jest za obraźliwe i wykluczające, przez innych za żartobliwe. 

- Wszystko zaczęło się prawdopodobnie od TikToka, jak większość ostatnio fajnych trendów - mówi Maciej Wernio z noizz.pl - Jeden z użytkowników nawiązał do pewnej wypowiedzi starszej osoby, która narzekała na młodych ludzi i wspominała "jak to kiedyś było". Ta osoba została "zgaszona" prostym zdaniem "ok, boomer" - dodaje. 

Starsze pokolenie, ludzie urodzeni tuż po wojnie, określani mianem "baby boomers", zarzuca pokoleniu millenialsów lenistwo, syndrom Piotrusia Pana i to, że jego przedstawiciele trwonią oszczędności na tosty z awokado. Ci młodsi zaś, używają odzywki "ok, boomer", by zamknąć dyskusję i dać wyraz słuszności swoich poglądów. 

- "Ok, boomer" to zwrot, który stosuje się do przedstawicieli starszego pokolenia. Kończy on rozmowę dając do zrozumienia, że druga strona nie ma racji - wyjaśnia Karol Jachymek, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Let’s get it trending #okboomer

Post udostępniony przez Sam Hughes (@god_damn_sam)

Jakie zarzuty młodsze i starsze pokolenia formułują wobec siebie? Co starsze pokolenie zarzuca młodszemu? Jaki jest obraz młodych pokoleń - pokolenia Z czy Y? Więcej na ten temat w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 26.11.2019

Godzina emisji: 7.15

pj/ac

Czytaj także

WAS, czyli kto boi się weekendu?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:40
Weekend anxiety syndrome, czyli syndrom stresu weekendowego, objawia się niepokojem i przygnębieniem, które pojawiają się na myśl o wolnych dniach. - To wszystko dlatego, że weekend kojarzy się nam z nadrabianiem zaległości - przekonuje Tomasz Łysakowski trener i coach biznesu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instagram bez serduszek? Koniec festiwalu próżności?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 12:24
Twórcy aplikacji testują wycofanie "serduszek" z Instagrama. Wszystko po to, żeby poprawić samopoczucie użytkowników. 
rozwiń zwiń