Chcesz mieć dobrą pracę? Kreuj swój wizerunek w sieci

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 19:00
Wielu pracodawców, zanim zatrudni pracownika, sprawdza jego obecność w internecie. Dopiero później podejmowana jest decyzja o tym, czy dana osoba nadaje się na określone stanowisko.
Audio
  • Jak kreować swój wizerunek w sieci - rozmowa w Czwórce

Nasza działalność w sieci może mieć ogromny wpływ na późniejszą karierę zawodową. Jak zaistnieć w internecie, żeby znaleźć dobrą pracę?

Jak wynika z raportu "Polacy w internecie", będącego częścią najnowszej Diagnozy Społecznej 2011, korzystanie z sieci jest obecnie nieodzownym elementem kariery zawodowej. Internauci lepiej zarabiają i łatwiej dostają pracę. W grupie wiekowej 25-60 lat zatrudnienie znalazło blisko trzy czwarte internautów. I zaledwie 40 proc. tych, którzy z sieci nie korzystają. 

By jednak zaistnieć w internecie w sposób właściwy i nie skompromitować się w oczach przyszłego pracodawcy, należy być "konsekwentnym, ale i ostrożnym". – Najwięcej śladów naszej działalności zostawiamy dziś na portalach społecznościowych, grupach dyskusyjnych – twierdzi Konrad Jęcek, informatyk, któremu zdarza się znajdować w sieci swoje własne posty sprzed kilkunastu lat. – I od tego co powiemy i w jaki sposób się zaprezentujemy, może potem zależeć nasza przyszłość.

Zdaniem Jęcka ważne jest, żeby być spójnym w tym, co się sobą reprezentuje. – Jeśli w CV piszemy, że interesujemy się literaturą i sztuką, a z portalu wynika, ze literatura to manual naprawy samochodu, a sztuka to garażowy tuning, to pracodawca już wie, że do reszty też może mieć pewne zastrzeżenia – tłumaczy Jęcek. – Portale społecznościowe jak nic innego wcześniej obnażają nasze poglądy, kulturę osobistą.

Zdaniem eksperta nie warto jednak pozbywać się na siłę niewygodnych naszym zdaniem faktów, które mogłyby w przyszłości stać się przeszkodą w znalezieniu dobrej pracy. – Im bardziej będziemy starali się to robić – twierdzi Jęcek – tym gorzej na tym wyjdziemy. To jedna z tych dziedzin, gdzie zapobieganie daje lepsze rezultaty niż leczenie. Da się oczywiście usunąć niektóre rzeczy, ale nie na stałe. Większość portali społecznościowych bardzo mocno bowiem przechwytuje nasze dane.

Jeśli więc zaistniejemy w medialny sposób, jak legendarny już bohater filmiku "Ale urwał", nie ma możliwości usunięcia tego z sieci.

Więcej o tym, jak tworzyć swój wizerunek w internecie, by był wabikiem dla przyszłych pracodawców, dowiesz się, słuchając rozmowy z audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

Zobacz więcej na temat: internet pracodawcy tuning

Czytaj także

Internet miał być tajnym projektem wojskowym

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:38
Internet słusznie kojarzy się ze stronami WWW, jednak mało osób wie, że stworzony on został, jako metoda komunikacji pomiędzy wojskowymi komputerami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nabijasz się na Facebooku z szefa? Uważaj

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 07:36
Pracodawcy coraz dokładniej sprawdzają zatrudniane przez siebie osoby w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minusy i plusy bycia wolnym strzelcem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 09:14
Nie dla każdego taki sposób zarabiania na życie jest odpowiedni. Kto nie umie organizować sobie czasu czy oddzielać życie zawodowe od prywatnego powinien raczej poszukać normalnej pracy.
rozwiń zwiń