Internet miał być tajnym projektem wojskowym

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:38
Internet słusznie kojarzy się ze stronami WWW, jednak mało osób wie, że stworzony on został, jako metoda komunikacji pomiędzy wojskowymi komputerami.
Audio

– W swojej pierwotnej formie Internet był projektem wojskowym i nazywał się Arpanet, czyli The Advanced Research Projects Agency Network. To bezpośredni przodek Internetu, który istnieje do dziś – tłumaczy Maciej Gajewski z magazynu Chip.

Ta pierwsza rozległa sieć powstała, jako inicjatywa Departamentu Obrony USA, któremu zależało na stworzenie systemu łączności o rozproszonym zarządzaniu, czyli nieposiadającym centrali mogącej zostać zniszczonej przez wroga. – Krótko mówiąc Arpanet stworzony został aby szybko przesyłać dane pomiędzy wojskowymi komputerami – wyjaśnia Maciej Gajewski.

Jak dalej podkreśla, najważniejszą rzeczą dla przeciętnego użytkownika związaną z powstaniem Internetu było stworzenie strony WWW (Word Wide Web), za której ojca uważany jest Tim Berners-Lee. – Na początku lat dziewięćdziesiątych opisał on standard strony internetowej i formatowanie webowego tekstu – mówi Maciej Gajewski.

Aby dowiedzieć się więcej wysłuchaj całości rozmowy. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Zobacz więcej na temat: komputery USA
Czytaj także

Ekscentrycy w fioletowej sieci

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 14:51
Czym jest "kot nieskończoności" i czy cała fioletowa strona (dosłownie) może działać w internecie nieprzerwanie od 20 lat? Może i to z powodzeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko nauczy się o agresji z sieci

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 14:09
– Internet niesie zagrożenia związane z agresją – zauważa socjolog Maria Cywińska. Nasze pociechy mogą bez problemu natrafić w sieci np. na brutalne filmy, wulgarne, obrażające innych piosenki czy wyzwiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strona Internetowa bez Barier

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:27
Szukamy stron www najlepiej przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych i wszystkich narażonych na wykluczenie cyfrowe.
rozwiń zwiń