To nie zupa jest niesmaczna, tylko kolor talerza nieodpowiedni

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 18:10
Gorąca czekolada nie smakuje tak dobrze jak zazwyczaj? Spróbuj wypić ją z pomarańczowego kubka. Różnicę poczujesz od razu.
Audio
  • Posłuchaj jak kolor naczyń wpływa na smak serwowanych napojów i potraw

Co jakiś czas naukowcy odpowiednimi badaniami udowadniają, że nasze zmysły reagują na pokarmy w różny sposób, zależnie od rodzaju naczynia, z którego je spożywamy.

 - Wiadomo już, że napój z żółtej puszki smakuje bardziej cytrynowo, a płyn pity z niebieskiego pojemnika jest bardziej orzeźwiający - tłumaczy Agata Osowska z portalu "Odkrywcy.pl". - Kiedyś badacze wykorzystali też mus truskawkowy, który serwowali na białych i na czarnych talerzach. Okazało się, że ten podawany na jasnym talerzu miał bardziej intensywny smak i był słodszy.

Ostatnio naukowcy z politechniki w Walencji oraz uniwersytetu w Oxfordzie postanowili przetestować w ten sposób czekoladę. Z ich badań wynika, że gorąca czekolada smakuje lepiej, jeśli pije się ją z kubka koloru pomarańczowego lub kremowego. Natomiast kubek czerwony albo biały daje gorszy efekt, czyli po prostu psuje smak.

Ciekawostki naukowe prezentuje "Czwarty wymiar". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.
kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka zupy
Czytaj także

Ożywiony obraz rozszerza naszą rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:40
Wybierasz się do miasta, którego nie znasz? W zwiedzaniu pomoże ci supernowoczesna technologia Augmented Reality, której tajniki odsłoniliśmy w "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fabryka cukierków - słodko, smacznie, a do tego ładnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 06:00
W kolejnym odcinku cyklu produkcyjnego zajrzymy do miejsca, w którym każdy może przenieść się do smaków swojego dzieciństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie wysypiasz się? Twój związek zawiśnie na włosku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 18:30
Niewyspanie wpływa na nasze relacje z innymi - twierdzą amerykańscy naukowcy. Z ich badań wynika, ze im krócej śpimy, tym bardziej stajemy się samolubni i niewdzięczni.
rozwiń zwiń