Hashimoto i SIBO - można z nimi żyć fajnie i zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:31
Czasem choroba spada na nas, jak grom z jasnego nieba. Zupełnie się jej nie spodziewamy. Tak było w przypadku Kasi Dziurskiej, sportsmenki, która po dwóch latach od diagnozy, otwarcie powiedziała o swoich chorobach. 
Audio
  • Kasia Dziurska i dr Weronika Walęcik-Kot opowiadają jak Hashimoto i sibo mogą wpływać na nasze życia (Strefa prywatna/Czwórka)
Kasia Dziurska i dr Weronika Walęcik-Kot
Kasia Dziurska i dr Weronika Walęcik-Kot Foto: Czwórka/Jakub Jamrozek

okładka książki okładka książki

- O tym, że mam Hashimoto dowiedziałam się podczas rutynowych badań. Badałam się wtedy co pół roku, bo jeszcze byłam czynną zawodniczką sportów sylwetkowych - wspomina Kasia Dziurska. - Badania robiłam, by monitorować swój stan zdrowia. Gdy oddałam swoje wyniki badań mojemu trenerowi on zadzwonił do mnie i powiedział: Kaśka, Ty masz Hashimoto. Nie wierzyłam w to, co mi powiedział. Hashimoto trochę mi podcięło skrzydła, a pół roku później pojawiło się SIBO - dodaje. 

Bardzo długo ukrywałam moje choroby. Dopiero niedawno zdecydowałam się powiedzieć o tym otwarcie, bo mi to ciążyło na serduchu. Dziś pokazuję, że można fajnie i zdrowo żyć z chorobą Kasia Dziurska


dziurska galus 1200.jpg
Bikini fitness - kulturystyka w kobiecym wydaniu?

Kasia początkowo nie widziała u siebie objawów choroby. Dziś przyznaje, że może je bagatelizowała. Gdy pojawiały się: ospałość, przemęczenie, brak motywacji zrzucała to na przetrenowanie. - Nie chciało mi się wstawać z łóżka, miałam suchą skórę, ogromnie zmienne nastroje - z płaczu do śmiechu, przemęczenie, brak chęci do robienia czegokolwiek - wymienia swe objawy. - To, co Kasia wymieniła to zestaw klasycznych objawów przy chorobie Hashimoto - wyjaśnia dr Weronika Walęcik-Kot, internistka, gastroenterolog. 

SIBO, które u Kasi Dziurskiej zdiagnozowana pół roku po wykryciu Hashimoto, to zupełnie inna choroba. - SIBO jest zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli jest to sytuacja, w której jelito cienkie jest nadmiernie skolonizowane przez bakterie, które powinny znajdować się w jelicie grubym - wyjaśnia lekarka. 

Kobiety 5 razy częściej zapadają na chorobę Hashimoto i 7 razy częściej występuje u nich SIBO czy zespół jelita drażliwego Weronika Walęcik-Kot

Akceptacja chorób zajęła Kasi dwa lata. Efektem jej zmagań z chorobą jest książka "Moje życie z Hashimoto i SIBO", w której dzieli się swoją historią i radami. Przyznaje, że wcześniej wstydziła się swoich dolegliwości, nie chciała o nich mówić, gdy zaczęła - kamień spadł jej z serca. 

Goście Czwórki podkreślają, że i Hashimoto i SIBO mogą wpływać na cały nasz organizm, nie dotyczą tylko tarczycy czy jelit. Zwracają uwagę na liczne przyczyny, które mogą wywołać chorobę, na nasz styl życia. Kasia Dziurska motywuje też dziewczyny, które są chore, by nie wykorzystywały swych dolegliwości jak wymówki, a zadbały o prawidłową dietę, profesjonalne lekarskie konsultacje. 


Katarzyna Dziurska Karina Terzoni 1200.jpg
Katarzyna Dziurska: uwielbiam patrzeć, jak podopieczni spełniają swoje marzenia

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Kasia Dziurska (sportsmenka i trenerka, autorka książki "Moje życie z Hashimoto i sibo"), dr Weronika Walęcik-Kot (internistka, gastroenterolog)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 20.09

pj/kd

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - choroba o tysiącu twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 12:18
SM to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Nazywana jest chorobą tysiąca twarzy, ponieważ u każdego pacjenta przebiega ona inaczej. Jak radzi sobie z nią Magda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyzna u terapeuty. To zdarza się coraz częściej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 13:12
- Nie ma znaczenia czy jest się kobietą czy mężczyzną, dorosłym czy dzieckiem - bywają takie momenty, że terapia psychologiczna jest nam potrzebna - mówi psychoterapeutka Dorota Minta. 
rozwiń zwiń