Polskie Radio
Section05
stwardnienie rozsiane

Prof. Trzonkowski: od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem

Piotr Trzonkowski to lekarz immunolog, wybitny polski uczony, laureat najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Prowadzi pionierskie badania nad terapiami komórkowymi chorób autoimmunologicznych m.in. cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego. - Od początku miałem przekonanie, że będę immunologiem - w radiowej Jedynce opowiadał o początkach swej pracy naukowej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna cukrzyca stwardnienie rozsiane Krzysztof Michalski Piotr Trzonkowski

Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane (SM) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego z rozsianiem zaburzeń po całym ciele. To choroba zapalna, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ immunologiczny (odpornościowy) chorego zaczyna atakować i niszczyć własne komórki i tkanki. Trwają prace badawcze nad nowymi metodami monitorowania SM.
Zobacz więcej na temat:  stwardnienie rozsiane choroba Artur Wolski zdrowie badania chemia medycyna społeczeństwo infografika

Nauka w walce z chorobami mózgu

Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).  Ich celem jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  mózg neurologia stwardnienie rozsiane choroba Alzheimera Krzysztof Michalski

Od poniedziałku nowe leki na liście refundacyjnej

Chorzy na stwardnienie rozsiane i chorobę Parkinsona będą mieli lepszy dostęp do nowoczesnych terapii. Ministerstwo zdrowia rozszerza listę refundacyjną między innymi o leki stosowane w tych chorobach. Natomiast na listę 75 plus - bezpłatnych leków dla seniorów - trafią lekarstwa najczęściej stosowane w nadciśnieniu tętniczym i niewydolności serca. Zmiany wchodzą w życie od dziś. O nowej liście leków refundowanych mówiła w Polskim Radiu 24 reporterka Joanna Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 leki refundowane stwardnienie rozsiane