Las i natura lekiem dla hazardzistów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 13:00
Japońscy naukowcy uważają, że las i odgłosy natury mogą być lekiem dla osób zmagających się z hazardem. 
Las i odgłosy natury mogą pomóc w walce z hazardowym problemem
Las i odgłosy natury mogą pomóc w walce z hazardowym problememFoto: Shutterstock/Smileus

Hazard nie ma płci ani wieku. Bycie kobietą czy dzieckiem nie chroni przed uzależnieniem. Grają wszyscy - mówiły w "Strefie prywatnej" w Czwórce psycholog Beata Biały i ekspert od uzależnień behawioralnych dr Magdalena Rowicka. Uzależnienie od hazardu niesie za sobą poważne konsekwencje, nie tylko te związane ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, ale także konsekwencje ekonomiczne i społeczne. 

Terapia uzależnienia od hazardu jest dziś niezwykle trudna, bo komputery czy telefony to przedmioty codziennego użytku, a w nich kryją się wirtualne kasyna. Nie można ich po prostu zabrać graczowi, trzeba zmienić jego sposób myślenia. Okazuje się najczęściej, że to nie strata pieniędzy jest najgorsza, ale utrata godności i zaufania najbliższych.

Japoński zespół badaczy wskazuje na środki, które mogą temu problemowi zaradzić. Rozwiązaniem mają być relaksujące spacery po lesie oraz wsłuchiwanie się w odgłosy natury. Te dwa czynniki mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju uzależnienia, o którym mowa.

Zespół badawczy, na którego czele stoi Yoshifumi Miyazaki, starał się zbadać możliwości terapii naturą, zwłaszcza dźwiękami wydawanymi przez owady, w zmniejszaniu reakcji stresowych wśród osób uzależnionych od hazardu. Zespół porównywał fizjologiczny i psychologiczny wpływ dźwięków natury i miasta na pacjentów z uzależnieniem od hazardu.


Posłuchaj
01:42 czwórka stacja nauka 09.05.2023.mp3 Jak odgłosy natury mogą pomóc hazardzistom? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Posłuchaj także:

Naukowcy do badania zaprosili 22 mężczyzn w wieku od 25 do 60 lat, u których zdiagnozowano uzależnienie od hazardu. Panowie zostali podzieleni na dwie grupy, jedna słuchała odgłosów natury, druga miejskiego szumu. W grupie słuchającej lasu odnotowano poprawę nastroju, większe poczucie komfortu i odprężenia. Na tej podstawie stwierdzono, że terapia przyrodą może być przydatna do redukcji stresu w różnych grupach pacjentów i w populacji ogólnej. Badacze szczególną uwagę zwrócili na bodźce słuchowe pochodzenia naturalnego, które mogą przyczynić się do redukcji stresu. 

Badania japońskiej grupy badawczej opublikowało czasopismo "Journal of Integrative and Complementary Medicine".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 09.05.2023

Godzina emisji: 12.52

pj

Czytaj także

Tajemnice organizmu. Jak pomaga nam kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 17:30
O kojącym wpływie przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie wiadomo nie od dziś. Sprawdzamy, jak na przebywanie wśród zieleni reaguje nasz organizm.
rozwiń zwiń