Uzależnienie od hazardu. "Chodzi o to, by gonić króliczka"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 10:49
"Jeżeli raz wejdziesz do kasyna, na pewno tam wrócisz" - głosi porzekadło. - Hazard nie ma płci, ani wieku. Bycie kobietą ani dzieckiem nie chroni przed uzależnieniem. Grają wszyscy - mówią goście Czwórki, psycholog Beata Biały i ekspert od uzależnień behawioralnych dr Magdalena Rowicka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

afera hazardowa 1200.jpg
Więźniowie w szponach hazardu. Jak przekroczyli granice?

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie - od kilku wygranych. Potem wygramy z nałogiem, często stracimy dorobek życia. - Hazard to rozrywka egalitarna. Grają wszyscy, biedni i bogaci, starzy i młodzi - nawet 20-latkowie, niezależnie od wykształcenia czy płci, kobiety grają tak samo jak mężczyźni. W uzależnienie wpaść można niezależnie od tych czynników - tłumaczyła dr Magdalena Rowicka z Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej, ekspert od uzależnień behawioralnych. - Nie ma określonego profilu gracza, zmieniają się tylko stawki. Milionerzy grają o miliony, biedacy - o 50 pln, co też może zrujnować mu życie. 

Posłuchaj
30:14 strefa prywatna 2021_05_25 hazard.mp3 Uzależnienie od hazardu - jak się zaczyna, i jak przebiega terapia? (Strefa prywatna/Czwórka) 

Hazardzistom nie chodzi o to, by wygrać, ale o to, by grać. O napięcie, oczekiwanie na wynik. By gonić króliczka dr Magdalena Rowicka

Hazard to rozrywka, która dotyka także najmłodszych. - Nastolatkowie nie mają jeszcze rozwiniętych ośrodków kontroli w płacie czołowym. To część mózgu odpowiedzialna za kontrolę emocji, która dojrzewa do 22. roku życia, więc te dzieciaki są bezradne w konfrontacji z hazardem - tłumaczyła dr Magdalena Rowicka. Jak podkreślała Beata Biały, dziennikarka i psycholog, w przypadku uzależnienia od hazardu powtarza się schemat. - Często jest to granie w samotności, wieczorami, online. Młodzi ludzie grają zarówno bez pieniędzy, jak i za pieniądze. Bez wiedzy rodziców - wyliczała. W swojej książce opisała przypadek m.in. uzależnionego od gier 8-latka. - Chłopiec, gdy zabierano mu komputer już stawał się agresywny - podkreślała gość Czwórki. - Gry online, które dostają dziś dzieci także zawierają podstawowe elementy hazardu - to losowość i pieniądze - w tym przypadku to najczęściej "cenne" przedmioty. 

Czytaj także:

Ludzie wypierają, oszukują sami siebie i bliskich. Po hazardziście nie widać, że gra, więc "otrzeźwienie" przychodzi bardzo późno, najczęściej trzeba sięgnąć swojego dna Beata Biały

Dlatego w terapii uzależnienia od hazardu drugorzędne znaczenie ma to, ile przegraliśmy. - W przypadku jednej złotówki i miliona złotych działa ten sam schemat - mówiła Beata Biały. - Chodzi o to, jak często myślę o graniu i jak często to robię. Terapia uzależnienia od hazardu jest niezwykle trudna bo komputery czy telefony to przedmioty codziennego użytku. Nie można ich po prostu zabrać graczowi, trzeba zmienić jego sposób myślenia. Okazuje się najczęściej, że to nie strata pieniędzy jest najgorsza, ale utrata godności i zaufania najbliższych.

Posłuchaj także:

W programie wysłuchaliśmy także historii Katarzyny, która przez lata pracowała w korporacji, a hazard stanowił dla niej "odskocznię". - W najgorszym momencie uzależnienia od gier udawało mi się przegrać całą moją pensję w dniu wypłaty. Dopiero następnego dnia orientowałam się, że nie mogę sobie nawet kupić kawy - opowiadała w rozmowie z Martą Hoppe. - Potrafiłam też wygrywać kwoty rzędu 500- 600 dolarów, ale nie było momentu, w którym potrafiłabym powiedzieć sobie stop. Dziś walczę z uzależnieniem, i jedyne co robię to granie "na kryształki".

Posłuchaj
03:39 _PR4_AAC 2021_05_25-20-07-34.mp3 O swojej historii i trudnej walce z uzależnieniem opowiada Katarzyna (Strefa prywatna/Czwórka)

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Beata Biały (dziennikarka i psycholog, autorka książki "Hazardziści, gra o życie"), dr Magdalena Rowicka (z Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej, ekspert od uzależnień behawioralnych)

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 13:43
- U podłoża uzależnienia od grania w gry leży ten sam mechanizm, który działa w przypadku alkoholików czy narkomanów. To problem z regulowaniem własnych emocji, który powoduje "uciekanie w inny świat". Tylko każdy ma swój świat, do którego ucieka - mówi dr Magdalena Rowicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uzależniają się ludzie młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:50
Poprawiają samopoczucie, "ulepszają" rzeczywistość, pomagają się odprężyć i uciec od trudności. Używki działają na krótką metę i zastawiają na nas wiele pułapek. 
rozwiń zwiń