X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Monument" - ucieczka od klątwy drugiego filmu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 10:55
- Z pełną premedytacją podjęłam się realizacji filmu dyplomowego. Chciałam uciec od przekleństwa drugiego filmu - mówi Jagoda Szelc, reżyserka. - To była świadoma decyzja, wiedziałam, że będę to robiła w skrajnych warunkach i za małe pieniądze - dodaje. 
Audio
  • Jagoda Szelc opowiada o swoim drugim filmie (Hrapkowidz/Czwórka)
Jagoda Szelc i Błażej Hrapkowicz
Jagoda Szelc i Błażej HrapkowiczFoto: Czwórka/Michał Piwowarek

"Monument" to drugi i wyczekiwany przez wielu film Jagody Szelc, autorki "Wieży. Jasnego dnia", nagrodzonego podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złotymi Lwami za najlepszy debiut reżyserski oraz najlepszy scenariusz. 

- "Monument" to dyplom aktorski aktorek i aktorów z łódzkiej filmówki - wyjaśnia reżyserka. - To film zrobiony rykoszetem. Liczyło się to, żeby zamknąć szkołę - to rytuał przejścia, choć wolę słowo "ceremonia" - dodaje. 

clint eastwood przemytnik pap 1200.jpg
Clint Eastwood - uosobienie Ameryki i jej sprzeczności

W filmie widać wrażliwość Jagody Szelc i jej spojrzenie na kino. Reżyserka sprawnie porusza się w wyznaczonych ramach. - Różne ramy wpływają na konstrukcje różnych filmów. Jakieś zawsze istnieją - mówi gość Błażeja Hrapkowidza. - W moim obrazie miało zagrać 20 studentek i studentów. Obsadziłam ich w rolach 20 studentów hotelarstwa. W "Monumencie" przyjeżdżają do hotelu, tam spotykają menadżerkę (Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska). Istnieje relacja pochyła, jest relacja władzy i relacja przemocy - dodaje. 

Dlaczego reżyserka mówi, że "praktykuje robienie filmów, bardziej niż ich robienie"? Co to dla niej oznacza? Jak fantazjuje o filmach? I czy "Monument" oddaje ją? O tym opowiadała w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem. 

W załączonym materiale można wysłuchać również rozmowa Beaty Kwiatkowskiej z aktorami filmu "Monument". Zuzanna Lit, Karolina Bruchnicka i Mateusz Więcławek dzielą się swoimi wrażeniami z planu. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Jagoda Szelc (reżyserka)

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 14.08

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karolina Bruchnicka: na planie mogłam płynąć, miałam dużo wolności

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 16:16
W kinach "Córka trenera" - film w reżyserii Łukasza Grzegorzka. - Gdyby nie był polskim filmem, mógłby spokojnie uchodzić za amerykańskie kino niezależne prosto z festiwalu Sundance - komentował prowadzący audycję Błażej Hrapkowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Clint Eastwood - uosobienie Ameryki i jej sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:30
- Oprócz wielkich przedsięwzieć, takich jak "Listy z Iwo Jimy", Clint Eastwood jest też świetny w mniejszych opowieściach. Jego najnowszy film to taka właśnie kamarelna opowieść o współczesnych Stanach - mówi Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń