Clint Eastwood - uosobienie Ameryki i jej sprzeczności

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:30
- Oprócz wielkich przedsięwzieć, takich jak "Listy z Iwo Jimy", Clint Eastwood jest też świetny w mniejszych opowieściach. Jego najnowszy film to taka właśnie kamarelna opowieść o współczesnych Stanach - mówi Sebastian Smoliński.
Audio
  • Clint Eastwood - portret amerykańskiego aktora i reżysera (Hrapkowidz/Czwórka)
Clint Eastwood na premierze filmu Przemytnik - Los Angeles, grudzień 2018
Clint Eastwood na premierze filmu "Przemytnik" - Los Angeles, grudzień 2018 Foto: PAP/Newscom/JOHN MCCOY

Dorobek Estwooda jest kontrowersyjny i otwarty na różne interpretacje Sebastian Smoliński

W swoim najnowszym filmie "Przemytnik" Eastwood wciela się w rolę Earla Stone’a. To 80-kilkuletni mężczyzna, który nie ma grosza przy duszy, jest sam jak palec i grozi mu zajęcie przez bank zadłużonego biznesu. Właśnie wtedy otrzymuje ofertę pracy, która wymaga od niego jedynie jazdy samochodem. W ten prosty sposób Earl staje się kurierem narkotykowym na usługach meksykańskiego kartelu, z czego zupełnie nie zdaje sobie sprawy. - To, co wyróżnia "Przemytnika" na tle innych filmów Eastwooda, to fakt, że aktor i reżyser już nie boi się sentymentalizmu i dużej emocjonalności - opowiada krytyk. 

W tym roku Clint Eastwood skończy 89 lat, zanim zaczął reżyserować, był popularnym aktorem, który przygodę z kinem rozpoczął w "spaghetti westernach". - Zarzucano mu, że ma bardzo ograniczony wachlarz ekspresji i że ciągle gra to samo. Nie da się ukryć, że w teatrze mógłby sobie nie poradzić, za to przed kamerą radzi sobie świetnie - ocenia gość Czwórki. 

Jak rola Brudnego Harry'ego odmieniła życia Eastwooda i dlaczego dziś taki film nie mógłby powstać? Jak poszerzało się "spojrzenie moralne" amerykańskiego aktora i reżysera?

Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy Beaty Kwiatkowskiej z twórcami filmu "Kurier" w reż. Władysława Pasikowskiego >>>

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 10.03.2019

Godzina emisji: 14.08

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Każdy aktor ma szansę zaistnieć jak Jack Nicholson"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:10
- Nawet w krótkim epizodzie można znacząco zaistnieć. Tak, jak Jack Nicholson w filmie "Easy Rider" - przekonuje Krzysztof Lang, reżyser spektaklu dyplomowego studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Warnke: Vega to Bareja naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 10:41
W piątek do kin wejdzie najnowszy film Patryka Vegi "Kobiety mafii 2". Kasię Warnke zobaczymy w nim w roli Anki. Aktorka zdradza, że sama obraz zobaczy dopiero podczas premiery.
rozwiń zwiń