Seriale przesuwają granice. "Hunters", "Kontrola" i "Ucieczka z Dannemory"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 14:42
Co tydzień w studiu Czwórki polecamy serialowe nowości. Kaja Klimek nie unika "świeżynek", ale przekonuje, że czasem warto sięgnąć po serię, która jest z nami od jakiegoś czasu, a uciekła nam w gąszczu nowości. 
Audio
  • Kaja Klimek poleca seriale (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z serialu Hunters. Al Pacino jako Meyer Offerman oraz Logan Lerman jako Jonah Heidelbaum
Kadr z serialu "Hunters". Al Pacino jako Meyer Offerman oraz Logan Lerman jako Jonah HeidelbaumFoto: mat. promocyjne

"Kontrola" to serial, który widziało już kilkadziesiąt milionów osób na całym świecie. Można go oglądać na You Tube, a odcinki są bardzo krótkie. - Trwają od 2 do 14 minut - zdradza Kaja Klimek. - To historia miłości miedzy dwoma młodymi dziewczynami, opowiadana w bardzo krótkiej formie. Serial jest to ekstra pod względem społecznej roli - bardzo "dziewczyński", młodzieżowy, otwiera dyskusję dla dzieciaków, które nie widzą swojej wizerunkowej reprezentacji nawet w serialach Netflixa - dodaje. 

Reżyserką tej opowieści jest Natasza Parzymies, 20-letnia studentka Warszawskiej Akademii Filmowej. - To fenomen oddolny. Serial zrobiły studentki i studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej za zebraną w internecie kasę i ze wsparciem szkoły - podkreśla Kaja Klimek. - Serial zrealizowany pod You Tube'a, teledyskowo, ze zbliżeniami, neonami - dodaje. 

 

"Hunters" to kolejna propozycja gościa Kasi Dydo. To serial budzący kontrowersje, ale i oburzenie Muzeum Auschwitz. - W tym serialu Żydzi wyłapują nazistów, którzy uciekli z Niemiec i żyją sobie bezpiecznie w Stanach Zjednoczonych - przybliża fabułę Kaja Klimek. - Szukają zemsty. Ten wątek został już wcześniej wykorzystany w "Bękartach wojny". Tu jest to podane w bardzo popkulturowym wydaniu. Mnie się to podoba, wpisuje się w klimat budowania drużyny, młodego człowieka. Dodatkowo Al Pacino podnosi rangę filmową tego przedsięwzięcia - wyjaśnia.

Kaja Klimek nie spiera się z zarzutem niewierności historycznej wobec filmu. Podnosi jednak kwestie wolności twórcy, a także pokazania historii w przebojowej, kolorowej, sprawczej formie. 

Do serialu "Ucieczka z Dannemory" Czwórkowa recenzentka wróciła po namowie Michała Walkiewicza, krytyka z Filmwebu. To on zachęcił ją do serialu wyreżyserowanego przez Bena Stillera, a opowiadającego o ucieczce z więzienia. - Mamy tu świetnie obsadzonych aktorów i świetną reżyserię - chwali ośmioodcinkowy serial Kaja Klimek. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 11:36

pj/kd

Czytaj także

Premiery seriali: powrót na pokład USS Enterprise i nowa adaptacja powieści Kinga

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:04
Styczeń 2020 stał się miesiącem serialowych premier. Na platformach streamingowych możemy wybierać wśród nowości, powrotów i spin-offów. O najciekawszych produkcjach ostatniego miesiąca opowiada krytyk filmowy Kuba Koisz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eko-horror i eko-baśń, czyli nowe narzędzia do ratowania świata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 18:40
Globalne ocieplenie, ginące gatunki i katastrofy ekologiczne coraz częściej stają się głównym tematem filmów i seriali. - Wyróżniłabym w tym obszarze dwa nowe gatunki: eko-horror i eko-baśń jako narzędzia do ratowania świata - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń