Eko-horror i eko-baśń, czyli nowe narzędzia do ratowania świata

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 18:40
Globalne ocieplenie, ginące gatunki i katastrofy ekologiczne coraz częściej stają się głównym tematem filmów i seriali. - Wyróżniłabym w tym obszarze dwa nowe gatunki: eko-horror i eko-baśń jako narzędzia do ratowania świata - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek. 
Audio
  • Eko-kino: filmy i seriale poleca krytyczka Kaja Klimek (Ratujemy świat/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Evgeniy Voytik/Shutterstock.com

Czytaj także
śmieci morze ekologia 1200.jpg
"No Beauty In Plastic". O fotografii ekologicznej

W 1983 roku w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera filmu Godfrey'a Reggio, o którym można powiedzieć, że był prekursorem eko-kina. - W "Koyaanisqatsi" temat ingerencji człowieka w naturę połączony jest z artystyczną wizją. To arcydzieło sztuki filmowej, które świetnie się ogląda, a przy okazji działa podprogowo - przekonuje gość Czwórki.   

Zobacz zwiastun


Czytaj także
PARASITE 1200.jpg
Czy Oscar dla "Parasite" oznacza koniec Hollywood?

Swoją ścieżkę w eko-kinie wytyczył także triumfator tegorocznych Oscarów - Joon-ho Bong. - Zanim koreański reżyser nakręcił "Parasite", dla jednej z popularnych platform streamingowych stworzył film "Okja". To eko-baśń o małej dziewczynce, która ryzykuje życie, chcąc powstrzymać międzynarodową korporację przed schwytaniem jej najlepszego przyjaciela, genetycznie zmodyfikowanego stworzenia o imieniu Okja - opowiada Kaja Klimek. - Znam wiele osób, które pod wpływem tej opowieści zmieniły swoje nawyki i podejście do świata. Ja definitywnie zrezygnowałam z diety mięsnej - dodaje.

Zobacz zwiastun

Nowe wyzwania stoją też przed twórcami kina przyrodniczego, które ma nie tylko bawić i uczyć, ale przede wszystkim uwrażliwiać widza na naturę i przypominać, że nie została nam ona dana raz na zawsze. Które tytuły warto obejrzeć, żeby zmienić swoje nastawienie do otaczającego nas świata?

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 14.18

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serialowe premiery stycznia. Poleca krytyk Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:37
Na platformie HBO możemy już oglądać trzeci sezon serialu "True Detective". W rolę tytułową wciela się Mahershala Ali - oscarowy zwycięzca z 2017 roku, za drugoplanową rolę w filmie "Moonlight". Jak nową odsłonę "Detektywa" ocenia krytyk, Łukasz Muszyński? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery seriali: powrót na pokład USS Enterprise i nowa adaptacja powieści Kinga

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:04
Styczeń 2020 stał się miesiącem serialowych premier. Na platformach streamingowych możemy wybierać wśród nowości, powrotów i spin-offów. O najciekawszych produkcjach ostatniego miesiąca opowiada krytyk filmowy Kuba Koisz.
rozwiń zwiń