Koszalin kuźnią reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 16:33
14 września w Koszalinie rozpoczyna się wielkie filmowe święto: 29. edycja festiwalu polskich debiutów.

W dniach 14-18 września odbędzie się 29. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Impreza jest szansą dla początkujących filmowców na zaprezentowanie swojej twórczości profesjonalnemu jury. Światło dzienne ujrzy ok. 90 długo- i krótkometrażowych filmów.

Na koszalińskim festiwalu swoje pierwsze kroki stawiali m. in. Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski i Robert Zanussi. Ostatnio kontakt z dużą festiwalową widownią okazał się przepustką do filmowego świata dla Katarzyny Rosłaniec ("Galerianki"), Łukasza Palkowskiego ("Rezerwat"), Marcina Wrony ("Moja krew").

W konkursie filmów długometrażowych weźmie udział 14 fabuł. Będą one walczyć o główną nagrodę za najlepszy debiut - Wielkiego Jantara 2010. Wyświetlone zostaną m. in.:

- Dramat "Lincz" – nawiązujący do wydarzenia, które miało miejsce we Włodowie (warmińsko-mazurskie) w 2005 r. Wtedy to grupa mieszkańców dokonała linczu na terroryzującym okoliczne wsie recydywiście. W produkcji Krzysztofa Łukaszewicza, która nawiązuje do tego zabójstwa, zagrali np. Leszek Lichota, Łukasz Simlat, Iza Kuna, Tamara Arciuch;

- "Zwerbowana miłość" Tadeusza Króla, także oparta na autentycznych wydarzeniach: w 1989 r. odchodząca ekipa rządząca przemyca przez granicę tajne dokumenty. W  obsadzie: Joanna Orleańska, Robert Więckiewicz, Krzysztof Stroiński, Sonia Bohosiewicz;

- "Belcanto" Ryszarda Macieja Nyczki to historia prowincjonalnego tenora operowego, który śpiewa zarówno na spotkaniach organizowanych przez komunistów, jak i podczas uroczystości kościelnych. Występują Cezary Pazura, Magdalena Różczka, Piotr Gąsowski i Bronisław Wrocławski;

Oprócz konkursu pełnometrażowych fabuł, w Koszalinie odbędzie się konkurs filmów krótkometrażowych, w którym wystartują 73 produkcje.

Profesjonalne jury gwarantuje wysoki poziom imprezy. W jego składzie znaleźli się m. in. aktorka Ewa Błaszczyk, rektor łódzkiej filmówki Robert Gliński, reżyser Dariusz Gajewski oraz operator Zdzisław Najda.

ap/ŁSz

Pełna lista konkursowych produkcji oraz szczegółowe informacje o festiwalu pod adresem: new.mlodziifilm.pl

Czytaj także

Interscenario szansą dla utalentowanych scenarzystów

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 09:10
Reżyser nie może się obejść bez dobrego scenariusza - sugeruje Robert Gonera, dyrektor imprezy, która niebawem rusza we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w Polsce nie ma Vogue’a?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 14:35
Pokazy mody, warsztaty dla przyszłych projektantów czy projekcje filmów o modzie - to tylko niektóre z atrakcji Art & Fashion Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awangarda we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 11:30
Koncerty, spektakle, pokazy tańca współczesnego - to główne atrakcje Avant Art Festiwal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalosze modnym obuwiem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 11:39
W "Poranku" 14 sierpnia ponadto o poszukiwaczach skarbów i ułatwieniach, jakie oferują banki, gdy chcemy przenieść nasze konto.
rozwiń zwiń