Sierpniowy weekend w kinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 14:14
W Czwórce przyglądamy się kinowym premierom. Co warto zobaczyć na dużym ekranie?
Audio

- Mimo, że wakacje w pełni, to nie sezon ogórkowy - zaznacza Malwina Grochowska z Filmweb.pl. – Nadal jest ciekawie, są blockbustery, ale też małe kameralne filmy.

Na pierwszy ogień poszedł "Kret". Zdaniem recenzentki to bardzo dobry, przyzwoicie zrealizowany film. – Jest kameralny, osobisty, mówi o konflikcie między ojcem i synem, który rodzi się razem z podejrzeniami, że ojciec mógł współpracować z SB – opowiada Grochowska. Siłą produkcji są obsadzeni w głównych rolach aktorzy – Borys Szyc jako syn i Marian Dziędziel jako ojciec. Scenariusz również zachęca – jest niejednoznaczny. Początkowo widz ogląda obraz obyczajowy, historię rodziny, w której ojciec z synem jeżdżą za granicę, gdzie kupują używaną odzież i zarabiają sprzedając ją w kraju. Później akcja nabiera tempa i nie mamy wątpliwości, że to thriller. Ocena: 7/10.

Dużą produkcją jest "Geneza planety małp". - To film wizualnie innowacyjny – mówi Grochowska. – Inteligentne małpy, walczące o wyzwolenie znamy już z wcześniejszych filmów o Planecie małp. 10 lat temu, gdy swój film kręcił Tim Burton, technologia była mocno zaawansowana, ale dziś to zupełnie inna bajka – dodaje. Animacje na najwyższym poziomie i zaawansowane efekty specjalne to dzieło studia Weta Digital, które tworzyło efekty do filmu Avatar. Pewne zastrzeżenia możemy mieć jednak do fabuły. – Moim zdaniem historia utknęła gdzieś w połowie. To mógł być film o dylemacie głównego bohatera, ale na pierwszy plan wychodzą małpy. Gdyby reżyserem był Burton, byłby to zupełnie inny film – stwierdza recenzentka. Ocena: 6/10

W dźwięku audycji posłuchać można także o filmach "Fryzjerka", "Kapitan Ameryka. Pierwsze starcie" i "Misja kadrowego".

pg

Czytaj także

Zdradzamy sekret na udany scenariusz filmowy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 10:00
- Jeżeli scenariusz nie jest sformatowany, nikt go nie przeczyta – mówi Polskiemu Radiu Martin Schabenbeck, wykładowca sztuki filmowej w New York Film Academy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta uwikłana, X-Meni i faceci na kacu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 13:00
Od 3 czerwca na ekrany kin wchodzą m. in. "X-Men: Pierwsza klasa", "Kac Vegas w Bangkoku" i "Uwikłanie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Kreta": Ten film powstał z bólu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 07:00
"Kret" to nie jest dokument o lustracji. Historia jest tu tłem. To raczej uniwersalny dramat rodziny, w której po wielu latach okazuje się, ze ojciec zmuszony był do donoszenia na swoich opozycyjnych przyjaciół.
rozwiń zwiń