Polskie Radio
Section05
lustracja

Wydarzenie, które wstrząsnęło Polską. 19 lat temu opublikowano "listę Wildsteina"

1 lutego 2005 roku do internetu trafiła tzw. lista Wildsteina, czyli spis nazwisk i sygnatur z katalogu osobowego Instytutu Pamięci Narodowej. Zbiór zawiera około 240 tysięcy imion i nazwisk osób, które były źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL – zarówno świadomych agentów, jak i osób niezwerbowanych.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein lustracja służba bezpieczeństwa HISTORIA historia Polski

Rocznica powołania rządu Jana Olszewskiego. Parys: jego testament jest dziś realizowany

- Dziś rzecz nie w tym, by obchodzić jakąś historyczną rocznicę powołania Jana Olszewskiego na premiera, ale o pokazanie, że premier jest ważną lekcją dla wszystkich polskich polityków, ważną na dziś i na przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kryzys migracyjny Aleksander Łukaszenka Tadeusz Płużański Jan Parys Jan Olszewski lustracja

Warszawa: sąd z oświadczeniem lustracyjnym Kazimierza Kujdy

Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło oświadczenie lustracyjne byłego szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy, w którym stwierdził, że nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL - podała sekcja prasowa tego sądu. W Instytucie Pamięci Narodowej z dokumentami w tej sprawie zapoznała się Polska Agencja Prasowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN lustracja służba bezpieczeństwa

Jan Olszewski. Moralność ponad polityką

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, gdzie ciało premiera spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Aktualnie ma miejsce żałoba narodowa, w której społeczeństwo integruje się ze stratą po wielkim patriocie. Każdy, kto ma ochotę oddać hołd byłemu premierowi - może przyjść do jego kancelari, gdzie znajduje się trumna.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Jan Olszewski polityka Komentarz polityczny Lech Wałęsa lustracja patriotyzm

Jan Olszewski: "Będę mógł spojrzeć ludziom w oczy". W rocznicę śmierci byłego premiera wspominamy "noc teczek"

- Od dzisiaj stawką w tej grze jest coś innego niż tylko kwestia, jaki rząd w Polsce będzie wykonywał ten budżet do końca roku. W grze jest coś więcej, jest pewien obraz Polski, jaka ona ma być, może inaczej – czyja ona ma być - mówił premier Jan Olszewski w Sejmie tuż przed głosowaniem przez posłów w sprawie wotum nieufności dla siebie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Olszewski lustracja dekomunizacja

Nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej. Co się zmieni?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o służbie zagranicznej, która wprowadza negatywną przesłankę zatrudnienia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dla byłych współpracowników organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990. - Współpracownicy komunistycznego aparatu represji nie będą mogli być w polskiej dyplomacji - mówiła przed głosowaniem Joanna Lichocka (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja lustracja

Jakub Jałowiczor: agresja przenosi się z barierek na policję

- Nie da sie ukryć, że Prawo i Sprawiedliwość otrzymało przynajmniej trzy prezenty od opozycji w trakcie tego całego zamieszania wokół Sądu Najwyższego. Pierwszy to zachowanie byłej prezes SN, Małgorzaty Gersdorf. Drugi to sprawa sędziego Iwulskiego, którego przeszłości do tej pory nie znaliśmy. Trzeci tp protesty pod Sejmem i wwożenie ludzi w bagażniku, co odbiera sprawie całą powagę - komentował Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego" na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy reforma sądownictwa IPN lustracja Prawo i Sprawiedliwość Sejm polityka