Skandynawia - ojczyzna kryminałów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 12:00
- To nasza tradycja literacka - podkreśla Mari Jungstedt, znana szwedzka dziennikarka i pisarka, która przyjechała z wizytą do Polski.
Audio

Mari Jungstedt napisała serię kryminałów, której początkiem była powieść "Niewidzialny" z 2003 roku. Głównym bohaterem już siedmiu jej książek jest inspektor Anders Knutas.

- Już od dziecka marzyłam, by pisać książki. Zawsze bardzo dużo czytałam. Kiedy dostałam się na studia dziennikarskie, byłam pewna, że moja przyszłość będzie związana z dziennikarstwem, ale z tym pisanym. Zaraz po ukończeniu studiów dostałam jednak pracę w telewizji – mówi. – Któregoś dnia postanowiłam zrealizować swoje marzenie. Zaczęłam pisać pierwszą powieść. To było jak przyciśnięcie czarodziejskiego guzika. Słowa zaczęły płynąć same.

Autorka mówi o swoich książkach, że nie są kryminałami, a dramatami psychologicznymi. – Rzeczywiście bardzo dużo dowiadujemy się o bohaterach, a konstrukcja powieści jest nietypowa. W ostatniej książce "Podwójna cisza", o tym, że ktoś zginął, dowiadujemy się w okolicy setnej strony - podkreśla reporterka Czwórki Olga Mickiewicz.

- Fenomen szwedzkich kryminałów bierze się z naszych tradycji literackich. W latach 60. dużą popularność zdobyły kryminały, w których autorzy sporo miejsca poświęcali na krytykę społeczną. Ta krytyka stała się charakterystycznym elementem szwedzkich kryminałów – podkreśla pisarka.

Więcej o książkach Marii Jungstedt dowiedzieć się można słuchając dźwięku audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Na Joannę Chmielewską przy pracy patrzyło się z przyjemnością"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 18:00
- Zdarzyło mi się w życiu przez 13 lat być pełnomocnikiem Joanny Chmielewskiej. Wspominam ten czas z dużym sentymentem. A anegdot przy tym, że ho, ho! - mówił w 2011 roku na antenie Jedynki Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandynawskie fascynacje

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 14:50
Gdyby nie inspektor Palu, którego stworzył Mika Waltari, być może nie byłoby Kurta Wallandera i innych postaci słynnych detektywów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Fryczkowska: Dla odmiany postanowiłam napisać kryminał

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 12:13
– Uwielbiam wymyślać bohaterów i stawiać ich w trudnych sytuacjach, a śledztwo nie jest łatwą sytuacją – przyznaje Anna Fryczkowska, autorka kryminału "Kobieta bez twarzy", który właśnie trafił na sklepowe półki.
rozwiń zwiń