"Krakowskie potwory". Czy łatwo stworzyć poczwarę do polskiego serialu?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 11:33
"Krakowskie potwory", serial w reżyserii Kasi Adamik i Olgi Chajdas, możemy oglądać na jednej z platform streamingowych. Obok aktorów występują tam też potwory. Wywodzące się z mitologii słowiańskiej monstra zostały wykreowane przez polskich i czeskich projektantów. 
Deszczowy, mroczny Kraków jest jednym z bohaterów serialu Krakowskie potwory
Deszczowy, mroczny Kraków jest jednym z bohaterów serialu "Krakowskie potwory"Foto: Shutterstock/Piotr Pogonowski

"Krakowskie potwory" to produkcja, która opiera się w dużej mierze na potworach i efektach specjalnych. - Sam proces, a dokładnie rozmowy: czy to w ogóle jest możliwe, żeby zrobić tego typu serial w Polsce, zaczęliśmy na początku pandemii - mówi Zuzanna Hencz z Chimney by Edisen. - Już w czerwcu rozmawialiśmy o pierwszych potworach, a jakiś miesiąc później zaczęliśmy fizyczne prace nad pierwszym stworem - dodaje. - Minęło dwa lata od naszego pierwszego spotkania z twórcami i producentami do oddania ostatniego pliku, jakiś miesiąc temu - dodaje Marcin Drabiński z Chimney by Edisen. 

Wolność i wiele wizji

Cały proces budowy potworów był dość skomplikowany. Początkowo projektanci czuli, że mają pełną wolność twórczą, jednak z miesiąca na miesiąc było to weryfikowane. - Okazywało się, że są osoby, które były w ten proces zaangażowane przed nami, scenarzystka, reżyserki, scenografowie, Łukasz Trzciński, był takim art directorem tych potworów. On o nich czytał, zgłębiał ich sekrety - opowiada gość Kamila Jasieńskiego. - Mimo naszej twórczej wolność i naszych propozycji, wszystko wracało do pierwszej wizji potworów - dodaje. 

Pierwszą postacią, którą stworzyło studio Chimney, było dobre słowiańskie bóstwo o twarzy sowy, tułowiu małpy i skrzydłach ćmy. - Cechy wszystkich tych zwierząt należało połączyć - opowiadają projektanci. - Mieliśmy do dyspozycji jakieś ryciny, wytyczne z manuskryptów. Ale postać rysowana i taka, którą trzeba wprawić w ruch, to dwie różne sprawy. Dużo się sprzeczaliśmy na temat motoryki postaci: Jak ma się ruszać ćmo-małpa? Jaką ma mieć skórę? Czy ma mieć włosy? - wymieniają. - Trzeba tu dodać, że Kasia Adamik miała dość precyzyjną wizję tego pierwszego potwora - dodają. 

Marcin Drabiński i Zuzanna Hencz zdradzają, że oczekiwania i wizje innych osób, nieco utrudniały im prace. - Jesteśmy rzemieślnikami, ale też artystami. Każdy by chciał mieć wolność twórczą zapewnioną w jak największy stopniu - tłumaczy Marcin Drabiński. - Gdy jesteśmy ograniczani, to nam to utrudnia, ale też ułatwia, bo wiemy, do czego dążymy - podkreśla. 

Obok wykreowania potworów projektanci mieli też kilka innych zadań. Należało do nich np. podkreślenie czy wydobycie cech niektórych aktorskich postaci. - Ciekawą osobą jest Aitwar, świecąca niema postać grana przez Gosię Belę - zwraca uwagę Zuzanna Hencz. - W postprodukcji oświecaliśmy ją, pomagaliśmy stworzyć świetlistość, supportowaliśmy ten efekt - dodaje. 

Posłuchaj
12:07 czwórka pierwsze słyszę 28.03.2022.mp3 O projektowaniu potworów i efektów specjalnych do serialu "Krakowskie potwory" opowiadają Marcin Drabiński i Zuzanna Hencz z Chimney by Edisen (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Projektowe wyzwania

Stworzenie słowiańskich potworów było dla firmy Chimney dużym wyzwaniem. Projektanci przyznają, że nie bali się tego, a dodatkowo zafascynował ich bogaty, niesamowity świat bóstw i bogów. - Z pewnością będą fani i wrogowie naszych realizacji. Na pewno da się więcej i lepiej, ale trzeba pamiętać, że czas i pieniądze to też czynniki, które wpływają na naszą pracę - podkreślają. 

Fizyczna praca projektowa to dzieło Chimney i czeskiej firmy Prefix. Obowiązkami podzielili się po połowie. - Naszą pracę można porównać do pracy w teatrze lalkarskim. Najpierw trzeba postać wyrzeźbić, potem pomalować. Następnie zaanimować i umieścić w świecie, oświetlić i wyreżyserować. Każdy z tych etapów niesie swoje wyznania - przyznają goście Czwórki. 

Krakowskie potwory | Oficjalny zwiastun | Netflix/Netflix Polska

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Goście: Marcin Drabiński (CEO Chimney by Edisen, supervisor VFX serialu), Zuzanna Hencz (COO Chimney by Edisen, producent kreatywny VFX serialu).

Data emisji: 28.03.2022

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

"Wiedźmin" - premiera drugiego sezonu serialu. Co wiemy o produkcji?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:50
Już jutro, 17 grudnia, premiera drugiego sezonu serialu "Wiedźmin". To długo wyczekiwany moment przez fanów prozy Andrzeja Sapkowskiego. - W drugim sezonie będzie więcej akcji, więcej walki i więcej potworów - zapowiada Tomasz Bagiński, producent wykonawczy serialu. 
rozwiń zwiń