Czego nie wiemy o Andrzeju Sapkowskim?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:31
- Mam wrażenie, że autor "Wiedźmina" pogrywa z nami jako swoimi odbiorcami, a my bardzo często traktujemy go zbyt serio - mówi Adam Flamma, autor książki "Wiedźmin. Historia fenomenu"
Geralt z Rivii i czarodziejka Yennefer są głównymi bohaterami cyklu opowieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego zdj.ilustracyjne
Geralt z Rivii i czarodziejka Yennefer są głównymi bohaterami cyklu opowieści o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego/ zdj.ilustracyjneFoto: Shutterstock/Stasia04
Eastern1200.jpg
"Eastern". Western na Dzikim Wschodzie

Biorąc udział w konkursie organizowanym przez "Fantastykę" w latach 80., Andrzej Sapkowski nie spodziewał się, że odniesie aż taki sukces. Jego Geralt z Rivii jest już znany fanom fantasy na całym świecie. Na podstawie powieści powstały gry, komiksy, film i słynny już serial Netflixa.  


Posłuchaj
02:49 _PR4_wiedzmin_AAC 2020_11_17-06-12-53.mp3 Rozmawiamy z Adamem Flammą, autorem książki "Wiedźmin. Historia fenomenu" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

Książki o wiedźminie i ich bohaterowie biją rekordy popularności, a ich autor wzbudza kontrowersje. Jedni Sapkowskiego lubią, inni śmieją się, że "wziął pieniądze z góry". Zarzucają pisarzowi, że jest niekonsekwentny i w każdym wywiadzie mówi co innego. Ponadto bywa niemiły i obraża fanów gier.

Jaki tak naprawdę jest pan Andrzej? Tego można dowiedzieć się z nowego podcastu z serii "Mechy i Miecze" Anny Hardej, który właśnie trafił do sieci. Jego tematem jest Andrzej Sapkowski, o którym redaktorka rozmawia z Adamem Flammą, autorem książki "Wiedźmin. Historia fenomenu".

"Wiedźmin"/Główny zwiastun/Netflix

W książce można przeczytać, że Jaskier - bard i poeta, przyjaciel Geralta z Rivii - cytuje zdania wypowiadane przez innych pisarzy.

- O Jaskrze można powiedzieć, że to jest taka postać, która wykorzystuje trochę erudycję samego autora i rzeczywiście te tematy się tam pojawiają - opowiada Adam Flamma. - Jest też inna interpretacja mówiąca o tym, że Jaskier uosabia cechy, które Sapkowski dostrzegł u swoich kolegów po piórze w trakcie swojego wchodzenia do społeczności fandomowej. Obserwował je w trakcie pojawiania się na konwentach i poznawania tych pisarzy. Jaskier i jego postać czasami jest taką formą obśmiania ich zachowań.

shutterstock durantelallera komiks 1200.jpg
Festiwal Komiksów w wersji cyber - na czas pandemii

Sprawdź także:

Często się zarzuca Sapkowskiemu, że jest niekonsekwentny w tym, co mówi - na jednym spotkaniu autorskim mówi jedno, na drugim sprawę ujmuje inaczej.

- Mam taką teorię, która sprowadza się do jednego spostrzeżenia, że to może stanowić element autokreacji autora. Wczytując się w wywiady z panem Andrzejem, bardzo dużo można wyciągnąć - tłumaczy gość audycji. - Pisarz jest osobą, która bardzo dużo rzeczy o swojej twórczości powiedziała wprost - tłumacząc je wręcz łopatologicznie. My czasem tego nie dostrzegamy, patrząc przez nasz własny filtr, a on jakby zostawia odbiorcy pewną wolność. Czasem jego wypowiedzi traktujemy zbyt dosłownie.

Jeżeli chcecie dokładnie poznać osobę Andrzeja Sapkowskiego, zajrzyjcie na nasze podcasty.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Goście: Adam Flamma (autor książki "Wiedźmin. Historia fenomenu")

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 6.13

aw

Czytaj także

"Damy przeklęte". Jak polskie królowe sięgały po władzę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:53
W średniowieczu kobiety nie były dobrze traktowane. Często nie zapisywano ich imion, a nawet dat urodzenia. Niejednokrotnie bywało, że król rządził dobrze, bo miał mądrą żonę, która mu w rządzeniu pomagała. Taką była Dobrawa, która nauczyła Mieszka manier i sztuki wojennej. Zdarzały się jednak księżne, które bez względu na losy państwa robiły wszystko, by utrzymać władzę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szlak Wisły. Książka o ostatniej dzikiej rzece Europy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 11:30
Ten szlak oficjalnie nie istnieje, choć tak naprawdę od tysiącleci jest niemym świadkiem wielkich i małych historii, które w książce "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody" zamierzają opisać podróżnik Mateusz Waligóra i pisarz Dominik Szczepański.
rozwiń zwiń