58. urodziny Jerzego Rybickiego (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 05:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 6 czerwca 2011.

6 czerwca 1953 roku w Warszawie urodził się Jerzy Rybicki. Polski pięściarz, którego największym sukcesem w karierze było zdobycie złotego medalu olimpijskiego podczas igrzysk w Montrealu, gdzie w finałowej walce w kategorii lekkośredniej pokonał Jugosłowianina Kaczara. W odróżnieniu od innych mistrzów olimpijskich z Kanady, takich Ray Leonard, czy Michael i Leon Spinks, mistrzostwo olimpijskie nie otworzyło wówczas 23-letniemu Rybickiemu drzwi do zawodowej kariery. Ale takie były czasy..., że o legalnych profesjonalnych wystepach polscy pięsciarze mogli wówczas jedynie pomarzyć. Cztery lata później Rybicki znów stanął na olimpijskim podium zdobywając brąz w Moskwie.

Aż trudno uwierzyć, ze złoto olimpijskie z Montrealu jest ostatnim tytułem mistrzowskim wywalczonym przez polskiego pieściarza na igrzyskach - mimo że mineły już 35 lat, nikomu z Polaków nie udało się zwyciężyc w bokserskiej rywalizacji olimpijskiej. Jerzy Rybicki był też brązowym medalistą mistrzostw świata oraz dwukrotnie brązowym medalistą mistrzostw Europy.

Po zakończeniu kariery trener, m.in. przez kilka lat prowadził kadrę narodową. Od 2008 roku jest prezesem Polskiego Związku Bokserskiego.