38. urodziny Inge de Bruijn (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2011 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 24 sierpnia 2011.

24 sierpnia 1973 roku urodziła się Inge de Bruijn, najbardziej utytułowana w historii holenderska pływaczka. Specjalizowała się w stylu dowolnym, ale doskonale radziła sobie także pływając motylkiem. W swoim dorobku ma aż 8 medali olimpijskich.

Podczas igrzysk w Barcelonie jej starty zostały niemal niezuważone, ale  8 lat później na swoich drugich igrzyskach kibice widzieli już zupełnie inną Inge. W Sydney zdobyła trzy złote medale na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz na 50 m stylem motylkowym. Dodatkowo wywalczyła srebro w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym.

W Atenach zdobyła cztery medale: złoty na 50 m stylem dowolnym, srebrny na 100 m stylem dowolnym oraz dwa brązowe na 100 m stylem motylkowym i w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym kobiet.... po czym postanowiła zakończyć karierę. Wcześniej zdążyła jeszcze 5 razy być mistrzynią świata i 3 razy mistrzynią Europy oraz pobić kilka rekordów świata. Dwukrotnie - w latach 2000 i 2001 w klasyfikacji najlepszych pływaków świata zajmowała pierwsze miejsce. 3 razy wybierano ją też najlepszą pływaczką Europy, a w roku 2001 została uznana najlepszym sportowcem Holandii.

Po zakończeniu kariery pracowała m.in. jako modelka, brała udział w licznych akcjach charytatywnych, prowadziła program w telewizji, pracowała nad kolekcją strojów kąpielowych oraz komentowała zawody pływackie. Podczas jednego z wywiadów, już po zakończeniu kariery przyznała się, że jak większośc pływaków ona także była przesądna i w związku z tym... przed każdym startem malowała paznokcie, będąc przekonaną, że jeśli tego nie zrobi to nie uda się osiągnąć dobrego wyniku. Przez wiele lat skutkowało doskonale.