Polskie Radio
Section05
Wybrzeże Kości Słoniowej

Dr Olech: Putin wykorzystuje negatywne doświadczenia Afryki w kontaktach z Zachodem

- Przeszłość i historia negatywnie rzutują na relacje Afryki z państwami Zachodu. Te państwa nie są tam dobrze postrzegane, dlatego Władimir Putin tak skutecznie potrafi wejść w afrykańskie regiony - mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Olech, ekspert ds. bezpieczeństwa (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Afryka Senegal Nigeria Wybrzeże Kości Słoniowej Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Władimir Putin

"Polska musi wrócić do Afryki, by być silnym graczem". Kumoch podsumowuje wizytę prezydenta Dudy

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział, że "Polska musi wrócić do Afryki, żeby być poważnym graczem". Dodał, że wizyta prezydenta w Afryce Zachodniej była związana z najbliższą sesją ONZ, na której prezydent będzie mówił o ważnych dla Afryki kwestiach żywnościowych.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Afryka ŚWIAT Andrzej Duda Senegal Nigeria Wybrzeże Kości Słoniowej Jakub Kumoch

Prezydent Duda w Abidżanie: propaganda rosyjska to jest absolutne kłamstwo

Rosja kłamie w sprawie wojny na Ukrainie. Rosja nie została w żaden sposób sprowokowana - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Abidżanie - stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Polski prezydent odwiedza Afrykę Zachodnią, gdzie chce między innymi przeciwstawić się rosnącym wpływom Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Wybrzeże Kości Słoniowej Andrzej Duda wojna na Ukrainie Rosja propaganda

Szczyt UE-UA. Jest decyzja o ewakuacji uchodźców z Libii

Unia Afrykańska i Unia Europejska zdecydowały o pilnej ewakuacji afrykańskich uchodźców z Libii. To najważniejsza decyzja podjęta przez przywódców Europy i Afryki na zakończonym właśnie szczycie w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Szczegóły operacji nie są do końca znane, ale wiadomo, że rozpocznie się ona w ciągu kilku dni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Unia Europejska Libia uchodźcy Wybrzeże Kości Słoniowej

Abidżan: UE chce zwiększyć walkę z nielegalną migracją

Włochy zapowiedziały dofinansowanie straży przybrzeżnej w Libii, a francuski prezydent ma zaproponować pozostałym krajom Unii specjalną akcję ratowania migrantów, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie w Libii. Sprawa jest jednym z głównych tematów rozpoczętego w Abidżanie dwudniowego szczytu Unii Afrykańskiej i Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Wybrzeże Kości Słoniowej Unia Europejska Antonio Tajani Angela Merkel Emmanuel Macron abidżan

5. szczyt UE – Unia Afrykańska. Będzie przełom?

W środę i czwartek w Abidżanie odbędzie szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska. Wśród tematów, które mają zostać poruszone, są m.in. pokój i bezpieczeństwo, prawa człowieka, migracja, inwestycje i handel oraz rozwijanie umiejętności i tworzenie miejsc pracy. O szczycie mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afryka Unia Europejska Wybrzeże Kości Słoniowej