NBA w końcu wystartowała

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 12:03
Z 54-dniowym opóźnieniem rozpoczął się w niedzielę sezon 2011/12 ligi NBA. W pierwszym meczu koszykarze New York Knicks pokonali we własnej hali Boston Celtics 106:104. Gospodarzy do triumfu poprowadził zdobywca 37 punktów Carmelo Anthony.

Brak porozumienia między koszykarzami a właścicielami klubów w sprawie podziału zysków sprawił, że 1 lipca ogłoszono lokaut. Długo wydawało się, że cały sezon może zostać odwołany. Przełom nastąpił 26 listopada, kiedy zawodnicy zaakceptowali równy podział. Ustalono, że 66. sezon NBA ruszy w Boże Narodzenie, a każdy zespół rozegra po 66 meczów. Faza zasadnicza zakończy się 26 kwietnia, a ostatni mecz wielkiego finału odbędzie się najpóźniej 26 czerwca.

W pierwszym spotkaniu emocji nie brakowało. Po dwóch kwartach dziesięcioma punktami prowadzili Knicks, ale po przerwie goście wyszli na parkiet odmienieni i szybko zniwelowali stratę. Co więcej, przed ostatnią częścią gry to oni wygrywali 87:79. Ostatnie minuty pojedynku były walką kosz za kosz. Decydujące punkty na 16,3 s przed końcem zdobył Anthony. W całym meczu dzielnie wspierał go Amare Stoudemire - 21 pkt. W ekipie Celtics wyróżnił się Rajon Rondo. To on uzyskał pierwsze punkty sezonu, a łącznie zgromadził ich 31. Bostończycy musieli sobie radzić bez Paula Pierce'a, który nie grał z powodu urazu pięty.

W drugim spotkaniu sezonu rywalizowali finaliści rozgrywek 2010/11 Dallas Mavericks i Miami Heat. Zespół z Florydy zrewanżował się obrońcom tytułu, koszykarzom z Teksasu, wygrywając na wyjeździe 105:94. Od porażki sezon 2011/12 rozpoczęli koszykarze Los Angeles Lakers. Kobe Bryant i spółka ulegli na swoim parkiecie Chicago Bulls 87:88. Zwycięstwo odniosła za to inna ekipa z Los Angeles. Wzmocniona jednym z najlepszych rozgrywających w NBA Chrisem Paulem, drużyna Los Angeles Clippers zwyciężyła na wyjeździe z Golden State Warriors 105:86. Pozyskany z New Orealns Hornets zawodnik zapisał na swoim koncie 20 pkt i 9 asyst. Dzielnie wspierali go Blake Griffin (22 pkt) i Chauncey Billups (21 pkt).

Drużyna Marcina Gortata Phoenix Suns rozgrywki zainauguruje w nocy z poniedziałku na wtorek. We własnej hali podejmie New Orleans Hornets.

md

Po 161 dniach lokaut w lidze NBA przeszedł do historii. Inaugurację rozgrywek zaplanowano na 25 grudnia br.

Jeden z najsłynniejszych i najlepszych w ostatnich latach koszykarzy NBA - Koby Bryant rozwodzi się ze swoją żoną Vanessą.

Marcin Gortat złamał kciuk w przedsezonowym meczu Phoenix Suns z Denver Nuggets. Mimo to rozegrał bardzo dobrą partię.