Muzyczne uderzenie, pyszne burrito i dobra literatura - sobota z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 16:21
W Czwórce kończymy powtarzać materiał do matury z języka polskiego, ale sprawdzimy też, jak przyrządzić tradycyjne dania kuchni meksykańskiej i zaprosimy na dużą dawkę muzycznej elektroniki. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Unknown man/Shutterstock.com

Sobotologia 09.00-11.00 - w ostatnich Powtórkach do matury "Moralność pani Dulskiej" - o komizmie i zakłamaniu kołtunerii. Dwulicowość bohaterki pokazana w dziele sprawiła, że termin "dulszczyzna" wszedł do języka polskiego. 

Zaklinacze czasu 15.00-16.00 - Kardynał Stefan Wyszyński przeżył 80 lat i prawie wszystkie okresy polskiej historii XX wieku. Urodził się w czasach zaborów, świadomie przeżył dwudziestolecie międzywojenne, w okresie II wojny światowej był kapłanem, a w czasie powojennym - biskupem i kardynałem. Jak udało mu się zachować moralny pion w powojennym okresie stalinowskiej Polski i podczas odosobnienia? Dlaczego był solą w oku Władysława Gomułki, który nazywał go kierownikiem episkopatu? O inwigilacji, podsłuchach i niezłomności opowie Ewa Czaczkowska. Sprawdzimy też, jakie przesądy wiązały się z włosami, a w Kronice Maturalnej przypomnimy rok 1989 i spotkanie przy Okrągłym Stole.

Nie na-żarty 17.00-18.00 - burrito to typowe danie kuchni meksykańskiej. Jest bardzo popularnym streetfoodem. Jak jest historia tego dania i jak je zrobić? Przepisy po audycji znajdą się na stronie Czwórki.

Prywatka 20.00-22.00 - Ula Kaczyńska pozmawia z Szattem, czyli Łukaszem Palkiewiczem, którego trzeci autorski album "Gonna Be Fine" był Płytą Tygodnia w Czwórce. Nie zabraknie oczywiście tanecznych rytmów na sobotni wieczór z Czwórką. 

BEATmaszyna 00.00-02.00 - Piotr Truszkowski czyli Dj true.dat zaprasza na celebrację afrykańskich korzeni funku, disco i muzyki house, w audycji również polskie nowości od PAL SCEAM z Natalią Przybysz oraz Rasmentalism schafter i Pezet.    
  
Literatura:

W audycji W to mi graj o godz. 12.30  słuchowisko "Lament" Krzysztofa Bizia, w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, z udziałem m.in. Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Julii Kijowskiej, Marii Ciunelis. Konstrukcja dramatu składa się z monologów trzech bliskich sobie kobiet: Anny - uczennicy szkoły średniej, Justyny - matki Anny oraz Zofii - matki Justyny, spowiadających się z przebiegu dnia, który okazał się być dla nich szczególnie dramatyczny. Każda z kobiet postrzega otaczający ją świat przez pryzmat własnych wartości, nie zawsze zgodnych z zasadami dekalogu. Każda uwikłana jest w niejednoznaczne, trudne relacje z otoczeniem. 

Kluczu kulturowymgodz. 15.15 w cyklu "Poeci mają głos" Julia Hartwig przeczyta swój wiersz pt. "Westchnienie"

***

maat. pras./kd

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poradnik maturzysty. "Sklepy cynamonowe" - w labiryncie podświadomości

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 11:35
Labirynty, w niektórych tekstach kultury, są czymś oczywistym. W "Lśnieniu" Kubrica po prostu widzimy zbudowany labirynt, natomiast w opowiadaniach Brunona Schulza sprawa jest trudniejsza, odnosi się do przestrzeni miasta, ale nie tylko. 
rozwiń zwiń