Czwórka wspiera maturzystów. "Ferdydurke" do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:05
Zapraszamy na cykl materiałów o spektaklach i słuchowiskach Polskiego Radia na podstawie lektur maturalnych, które można znaleźć online na naszych stronach.
Audio
  • "Ferdydurke" do słuchania - wspieramy maturzystów (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mr.Whiskey

słuchawki książki 1200.jpg
Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Na liście maturalnych lektur jest kilkadziesiąt pozycji, a ich treść przyswoić można w bardzo przyjemny sposób dzięki spektaklom Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Znajdziemy tu zarówno dzieła Sofoklesa, jak i Mickiewicza czy Gombrowicza.

ZOBACZ TAKŻE Zostań w domu z Czwórką - koncerty, podcasty, nauka >>>

"Ferdydurke" to powieść Witolda Gombrowicza, opublikowana w 1938 roku. Utwór uważany za wybitny, niezmiennie aktualny. Pokazywały go najbardziej znane polskie teatry, m.in. stołeczne Teatr Dramatyczny czy Powszechny, ale też Teatr Telewizji czy Teatr Polskiego Radia.


uśmiech pixa 1200.jpg
Kino domowe. Komedie poleca Łukasz Muszyński

Głównym bohaterem tekstu Witolda Gombrowicza jest Józio Kowalski, a głównym głosem tego słuchowiska został Piotr Fronczewski. Frazy opisane przez Gombrowicza wyszły daleko poza książkę, okazały się na tyle trafne, że na stałe wpisały się w codzienny język. Słuchowisko "Ferdydurke", które swoją premierę miało ponad 30 lat temu, wyreżyserował wtedy Janusz Kukuła, dziś szef i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Gombrowiczowi i jego twórczości poświęcone jest wiele paneli, debat, wywiadów, które znajdują się na stronach Polskiego Radia. Na temat jego dział wypowiadał się m.in. reżyser Maciej Wojtyszko. - Gombrowicz robi się coraz ważniejszy, z czasem coraz bardziej rośnie. Niektórzy wybitni autorzy, którzy wydawałoby się, będą trwali wiecznie, odchodzą w niepamięć, a ten autor trwa - tłumaczył.

ZOBACZ TAKŻE Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Słuchowisko "Ferdydurke" składa się z trzech części i trwa ponad 2,5 godziny. Obok Piotra Fronczewskiego usłyszymy w nim m.in. Bożenę Dykiel, Agnieszkę Pilaszewską i Wojciecha Malajkata. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek 

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 10.30

kd/pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń