Książki na lato do słuchania w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:00
Z Czwórką w wakacje nie da się nudzić. Już od poniedziałku, 29 czerwca zapraszmy do słuchania "Przygód młodego przyrodnika" sir Davida Attenborough.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pikselstock/Shutterstock.com

Przez cały lipiec na antenie Czwórki pojawiać się będą ciekawe audiobooki. Dla każdego znajdzie się coś interesującego: z pewnością nie tylko miłośnicy natury z przyjemnością wysłuchają książki sir Davida Attenborough, podróżnika – legendy, przyrodnika i prezentera telewizyjnego, opisującej jego pierwsze przygody: misję, podczas której miał podróżować po całym świecie w poszukiwaniu rzadkich zwierząt oraz filmować swoje wyprawy dla nowego programu telewizji BBC pod tytułem „Zoo Quest”. Książka „Przygody młodego przyrodnika”, napisana z właściwymi autorowi dowcipem i urokiem, to cudowna opowieść, trzymająca w napięciu relacja z wędrówek na krańce świata i żywy zapis przemiany młodego entuzjasty w prawdziwą legendę.

Sir David Attenborough w ZOO w Londynie  20 grudnia 2007 rok Sir David Attenborough w ZOO w Londynie 20 grudnia 2007 rok

Lekturę poleca nasz rodzimy podróżnik – Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i ornitolog, którego „Sekretne życie zwierząt” to także pozycja obowiązkowa. Na antenie Czwórki autor przeczyta o najciekawszych tajemnicach zwierzęcego świata. Dowiemy się, czy zwyczaje panujące wśród zwierząt możemy odnosić do naszego życia, a zwłaszcza do relacji w rodzinie – będzie więc i o zwierzęcych macho, i silnych samicach, o idealnych partnerach, ale także o uwodzeniu, dozgonnej wierności, haremach, miłości macierzyńskiej, ustanawianiu hierarchii w stadzie, a nawet o tym, czy zwierzakom zdarzają się skoki w bok.

Dla fanek nastrojowych opowieści Czwórka przygotowała książkę Lucindy RileySiedem sióstr” – pierwszą z sagi pod tym samym tytułem. To historia o rodzie najstarszej z siedmiu młodych kobiet, adoptowanych w dzieciństwie i wychowywanych razem, którym przybrany ojciec nadał imiona mitycznych Plejad – gwiazd konstelacji Siedem Sióstr. Po latach sześć z nich spotyka się ponownie w rodzinnym domu z powodu niespodziewanej śmierci ojca. Każdej z nich opiekun zostawia list i wskazówki mogące pomóc w odkryciu własnych korzeni. A także w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie, co się stało z siódmą siostrą.

O miłości jest także „Lizbona. Miasto, które przytulaWeroniki Wawrzkowicz-Nasternak i Marty Stacewicz-Paixão. To książka o zakochaniu: w mieście, w jedzeniu, w kulturze i w sobie. To barwna, pełna słońca i radości historia celebrowania podróży i odkrywania metropolii. Dziennikarka i portugalistka rozmawiają: ze sobą, ale przede wszystkim z innymi rozmiłowanymi w Lizbonie. Każdy opowiada o tworzącej się latami relacji z tym miejscem i powodach, dla których wybrali stolicę Portugalii na swój dom. Na antenie Czwórki po wyjątkowym „białym mieście” oprowadzać będą same autorki.

Michał Gołkowski z kolei osadził akcję swojej najnowszej powieści „SybirPunk” w Nowosybirsku. „To rozpadająca się, sklecona na sznurek i szmatę cywilizacja pokryta węglowym pyłem. Cuchnące zaułki, w których można stracić życie za butelkę wody. Syntetyczne jedzenie, trujące powietrze i ludzie tak napakowani cybernetyką, że właściwie nie wiadomo czy jeszcze są ludźmi” – pisze wydawca. W takim świecie żyje Sasza Hudovec_74 zwany Chudym – specjalista od załatwiania trudnych spraw. Jego trzymających w napięciu przygód wysłuchamy w interpretacji samego autora.

A miłośnikom, a może przede wszystkim przeciwnikom samolotów, Czwórka proponuje książkę Patricka Smitha, pilota linii lotniczych i autora popularnej strony internetowej askthepilot.com, który atrakcyjnie przekazuje wiedzę o nowoczesnym lotnictwie. „Pilot ci tego nie powie” to ciekawie napisane kompendium wiedzy na temat tajemnic latania i stalowych ptaków. Dowiemy się m.in., jak to się dzieje, że samoloty latają, czym są turbulencje i czy trzeba się ich bać, autor obali także mity o powietrzu w kabinie pasażerskiej i automatyce w kokpicie.

Wszystkich książek będzie można słuchać od poniedziałku do piątku. Audiobooki pojawią się w audycjach: Pierwsze słyszę (godz. 8.35), Najlepszy Dzień Tygodnia (godz. 8.35), Stacja Kultura (godz. 10.45) oraz Czat Czwórki (godz. 15.45).

Książkowy rozkład jazdy w Czwórce:

 „Przygody młodego przyrodnika” Sir Davida Attenborough od 29 czerwca do 10 lipca o godz. 8.35 (czyta Wojciech Chorąży);

 „Siedem sióstr” Lucindy Riley – od 6 do 17 lipca o godz. 10.45 (czytają: Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak, Aleksandra Zawadzka);

 „Sekretne życie zwierząt” Andrzeja G. Kruszewicza od 6 do 17 lipca o godz. 15.45 (czyta autor);

 „SybirPunk” Michała Gołkowskiego – od 13 do 31 lipca o godz. 8.35 (czyta autor);

 „Lizbona. Miasto, które przytula” Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak i Marty Stacewicz-Paixão –  od 20 do 31 lipca o godz. 10.45 (czytają autorki);

 „Pilot ci tego nie powie” Patricka Smitha od 20 do 31 lipca o godz. 15.45 (czyta Adam Bauman).

Wciąż można także jeszcze posłuchać „Folwarku zwierzęcego” Georga Orwella w znakomitej interpretacji Tadeusza Sznuka (do 3 lipca o godz. 10.45 w audycji Stacja Kultura).

*** 

Czwórki można słuchać w Internecie, w systemie DAB+ i w urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android przez nową aplikację Polskie Radio.


mat. prasowe/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń