RiTa Pax gra Breakout. "Piękno" z utworami Tadeusza Nalepy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 05:20
"Piękno" to moment refleksyjny, wręcz medytacyjny, złapany gdzieś pomiędzy dynamicznymi i przesterowanymi gitarami RiTy Pax. O nowej płycie muzycy opowiedzą Uli Kaczyńskiej. 
Grupa Rita Pax
Grupa Rita PaxFoto: mat. promocyjne Universal Music Polska

Na nowym krążku - znana z bezkompromisowości i licznych muzycznych eksperymentów - RiTa Pax sięgnęła po twórczość Breakoutu przy okazji 50-lecia wydania pierwszej płyty zespołu dowodzonego przez Tadeusza Nalepę. - Wykonałam już bardzo dużo utworów różnych ludzi, oprócz tego, że piszę swoje, i będąc fanką miliona rzeczy, cały czas w to wchodzę i myślę, że jestem w tym może trochę zuchwała albo lekkomyślna. Natomiast, jeżeli czuję, że daje mi to ciary, i to wykonanie rusza mnie, to prawdopodobnie rusza też inne materie. Jeśli mam feedback, że faktycznie warto, to po prostu idę w to - opowiadała w Polskim Radiu Paulina Przybysz. Między znanymi riffami i oryginalnymi melodiami pojawiają się bardzo "paxowe" rozwiązania aranżacyjne. Blues, owszem, ale miejscami psychodeliczny, zanurzony w indierockowym i soulowym alternatywnym sosie. - Tam, gdzie odbiegaliśmy mocno otoczeniem linii melodycznej, intuicyjnie próbowałam równoważyć to, pozostawiając linię melodyczną w miarę bez zmian. Z kolei tam, gdzie po prostu lecę, to zespół trochę bardziej trzyma. Po prostu wychowałam się jednak bardziej na jazzie i soulu, a tam nie śpiewa się dwa razy tak samo jednego utworu, dlatego jestem sobą - opowiada Paulina Przybysz.

Jeszcze przed wydaniem albumu, projekt RiTy Pax został doceniony nominacjami do Fryderyka 2020, w kategorii nowe wykonanie, co tylko dodało muzykom przekonania, o tym, że warto wejść do studia i zarejestrować swoje aranżacje tych kultowych już przecież utworów. I tak powstała płyta "Piękno. Tribute to Breakout”, o której porozmawiamy w Czwórce z artystami.

RiTa Pax - Gdybyś kochał, hej! (official video) | Rita Pax

***

Na audycję "Wszystko gra" - w środę 18 maja o godz. 9.05 - zaprasza Ula Kaczyńska.

kul

Czytaj także

The Velvet Underground & Nico. "Banan, który zmienił historię muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 13:00
50 lat temu ukazała się płyta, której nikt nie chciał grać i o której nikt nie chciał pisać. Trudno wyobrazić sobie historię muzyki bez debiutanckiego krążka The Velvet Underground nagranego razem z Nico.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Lins: Joni Mitchell i Fiona Apple mobilizują mnie do wstania z łóżka

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 14:00
- Wiem, że moje koleżanki, z którymi uczestniczę w projekcie "Dziewczyny grają", przekazały Wam masę pozytywnej energii. Ja chciałabym zabrać Was w nieco inne rejony - niepokoju, smutku i melancholii - zapowiedziała Kasia Lins. 
rozwiń zwiń