Klasyczne "komórki" powracają do łask?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 15:37
Sprawdzimy, dlaczego wraca moda na "oldschoolowe" telefony komórkowe. Gościem Czwórki będzie zaś Anna Korc, która stworzyła oprogramowanie, dzięki któremu w prosty sposób można tworzyć tzw. bohaterów NPC.
Czy w smartfonach inspirowanych oldschoolowymi da się instalować aplikacje?
Czy w smartfonach inspirowanych oldschoolowymi da się instalować aplikacje?Foto: shutterstock/THE YOOTH

Audycję rozpoczniemy od wizyty gościa Czwórki. Anna Korc stworzyła oprogramowanie, dzięki któremu w prosty sposób można tworzyć tzw. bohaterów NPC, czyli niezależnych, będących częścią tła dla graczy. Te przypadkowe postaci, w które nie wciela się żaden z graczy, ale spotyka się je na drodze, są odgrywane przez program. Dlaczego pełnią tak ważną rolę?

W drugiej części programu, po godz. 18.00 zajrzymy do świata telefonii komórkowej. Okazuje się, że do łask powracają klasyczne telefony komórkowe. "Oldschoolowy sprzęt" zyskuje na popularności. Stare telefony to jeden z trendów w serwisach społecznościowych. Powodem, dla którego przebodźcowani i zmęczeni życiem tylko w wirtualnym świecie młodzi ludzie decydują się na zakup takiego telefonu, jest m.in. możliwość odcięcia się od sieci i chęć korzystania z życia i tworzenia prawdziwych relacji międzyludzkich.

W siłę w Polsce rośnie także rynek używanych telefonów. Raport analitycznej firmy IDC pokazuje, że sprzedaż używanych smartfonów z każdym miesiącem rośnie. Dane za poprzedni, czyli 2022 rok, pokazują, że łączna liczba używanych mobilnych urządzeń, która pojawiła się na rynku, wyniosła prawie 283 miliardy sztuk. Dla porównania, w 2021 roku było to nieco ponad 253 miliardy, czyli rynek zanotował ponad 11-procentowy wzrost.

Sprawdź także:

Według analiz ekspertów to kwestia zdrowia psychicznego odpowiada za wzrost zainteresowania klasycznymi urządzeniami przez nastolatków. Producenci tworzą więc dziś zupełnie nowe modele, które jednak nawiązują stylem do tych oldschoolowych.

W programie także:

  • Serwis kulturalny
  • Serwis muzyczny 

***

Na audycję TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem zapraszamy w poniedziałek (24.04) po godz. 17.00. Program poprowadzi Mateusz Kulik

kd 

Czytaj także

Z jakimi problemami psychicznymi będziemy zmagać się za kilka lat?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 14:30
Samotność, wyobcowanie, niepewność jutra, uzależnienia, lęk o zdrowie własne i najbliższych - to skutki, z jakimi mierzymy się po wybuchu wojny na Ukrainie, czy pandemii koronawirusa. - Konsekwencje będą z nami jeszcze przez długie lata - przestrzegała dr Iwona Nowakowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
rozwiń zwiń