X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkoła, czyli uczniowie kontra nauczyciele na XVII Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 16:15
VII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to nie tylko świetna rozrywka i moc atrakcji, ale także… edukacja.
Audio
  • Szkoła z punktu widzenia nauczycieli - rozmowa z Agnieszką Rożyńską i Bartoszem Karaśkiewiczem (Schejbalanga/Czwórka)
  • Jakich przedmiotów w szkole nie lubiłeś, a z czego byłeś naprawdę świetny? - sonda (Schejbalanga/Czwórka)
  • Odczarowujemy matematykę: „Ekonomiczne domino” na stanowisku Koła Naukowego Ceteris Paribus (Schejbalanga/Czwórka)
  • Jak rozwiązać problem „najkrótszej ścieżki”? Dowiadujemy się tego w Wydziale Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej dzięki mistrzom matematyki, czyli mrówkom (Schejbalanga/Czwórka)
  • Jak sprawić, by włosy "stanęły dęba"? – z wizytą na stanowisku Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej (Schejbalanga/Czwórka)
  • Muzycznie na stanowisku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (Schejbalanga/Czwórka)
  • Samochód ekstremalnie ekologiczny na stanowisku Koła Naukowego Mechaników Pojazdów Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (Ex Magazine/Czwórka)
  • Niewielkie samochody są bardziej ekologiczne? O tym studenci z Koła Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej (Ex Magazine/Czwórka)
Piknik Naukowy 2013
Piknik Naukowy 2013Foto: Radosław Pasterski

W studiu Czwórki o swojej pracy i szkole z punktu widzenia nauczycieli opowiadają sami zainteresowani, a na Pikniku byli również uczniowie, którzy dzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Udowodniliśmy Wam także, że nauka nie musi być nudna!

Nauczyciele są zgodni: osobowość człowieka, która przekazuje wiedzę odgrywa ważną rolę w procesie edukacji młodych ludzi. – Musi się chcieć – mówią Agnieszka Rożyńska i Bartosz Karaśkiewicz, nauczyciele języka angielskiego w liceum i gimnazjum im. Joachima Lelewela w Warszawie. – Poza tym ważną rolę odgrywają rodzice uczniów, bo oni współtworzą „klimat”, w jakim pracujemy. Jeśli to wszystko zadziała, wizerunek nauczyciela będzie pozytywny, a my będziemy mieli luksusowe warunki pracy. Jeśli choć jeden z tych czynników nie funkcjonuje tak, jak powinien, np. nie ma interakcji ze strony rodziców, niestety, efekty nie będą dobre.

Polskie Radio na XVII Pikniku Naukowym <<<

Zdaniem Rożyńskiej, niemal każdego ucznia można nawrócić na właściwą drogę – i tego, który wagaruje, i tego, który za szkołą pali papierosy ze starszymi kolegami. Ale wszystko zależy od predyspozycji młodego człowieka. Czy to prawda? W czwórkowej "Schejbalandze" swoje lata szkolne wspominali ci, którzy przyszli po wiedzę na Piknik Naukowy.

Tymczasem wszystkim, którzy są przekonani, że nauka musi być nudna i kojarzyć się wyłącznie z wykresami, klasówkami, nudą i siedzeniem w ławkach przekonujemy – to nieprawda.

– Uczymy małe i trochę większe dzieci podstawowych pojęć ekonomicznych, a także podejścia bardziej matematycznego. Na przykład w celu sumowania większych liczb stosujemy… makaron - tłumaczy Ola Wacław z Koła Naukowego Ceteris Paribus, które zaprezentowało swoim gościom m.in. "Ekonomiczne domino".

"Piknik Naukowy daje niesamowitą energię" - wywiad z Karoliną Sperkowską z Centrum Nauki Kopernik <<<

Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej zaś prezentował aplikację, która służy do obrazowania działania algorytmu mrówkowego. – Algorytm ten rozwiązuje problem tzw. najkrótszej ścieżki, przy pomocy symulacji zachowania mrówek – tłumaczy Konstanty Szaniawski. – W danej przestrzeni muszą one odnaleźć najkrótszą drogę od punktu A do punktu B. Nie jest to algorytm dokładny, ale stosuje się go w różnych życiowych problemach.

Okazało się także, że fizyka wcale nie musi być ani nudna, ani trudna. Charakterystyczny zapach burzy unosił się bowiem podczas pikniku nad stanowiskiem Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie przeprowadzano badania, od których (dosłownie!) włosy stawały na głowie dęba. – U nas są eksperymenty, podczas których przez nieuwagę można stracić życie! – ostrzegał prowadzący.

A ci, którzy od nauk (bardzo ścisłych) wolą muzykę powinni wiedzieć, że to, czego słuchają w radiu także ma sporo wspólnego z fizyką – co udowodnili nam eksperci na stanowisku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Na XVII Pikniku Naukowym a dokładnie na stanowisku stanowisku Koła Naukowego Mechaników Pojazdów Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, zobaczyć można było także ekstremalnie ekologiczne samochody. – Mamy tu m.in. pojazd elektryczny napędzany jest akumulatorami, co można nazwać "zieloną energią", a także pojazd spalinowy, nastawiony na jak najmniejsze spalanie – mówi jeden z gospodarzy stanowiska. – To po prostu samochody przyszłości.

Zwłaszcza że pojazd Pax, który zobaczyć można z kolei na stanowisku Studenckiego Koła Aerodynamiki Politechniki Warszawskiej, na tegorocznych zawodach w Rotterdamie przejechał na jednym litrze paliwa – uwaga – 330 km. – Zmodyfikowany silnik, niskie opory toczenia, niskie opory aerodynamiczne, mała masa, tylko 133 kg – zachwalali swój pojazd studenci.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: czym jest krwawiący drut?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 15:30
Miętowy kawior, lewitujący magnes, krwawiący metal....Czwórka przygotowała z okazji Pikniku Naukowego moc atrakcji - na Stadionie Narodowym oraz na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z archiwum Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 18:22
Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza propagująca naukę w Europie, którą od połowy lat 90. organizuje Polskie Radio. Mamy na to dowody z naszego archiwum i nie zawahamy się ich użyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013 na antenie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 12:00
Około 200 instytucji z 22 krajów świata pojawiło się dziś na Stadionie Narodowym, żeby wziąć udział w 17. Pikniku Naukowym. Jesteśmy i my, radiowa Czwórka.
rozwiń zwiń