Szkoła, czyli uczniowie kontra nauczyciele na XVII Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 16:15
VII Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to nie tylko świetna rozrywka i moc atrakcji, ale także… edukacja.
Audio
  • Szkoła z punktu widzenia nauczycieli - rozmowa z Agnieszką Rożyńską i Bartoszem Karaśkiewiczem (Schejbalanga/Czwórka)
  • Jakich przedmiotów w szkole nie lubiłeś, a z czego byłeś naprawdę świetny? - sonda (Schejbalanga/Czwórka)
  • Odczarowujemy matematykę: „Ekonomiczne domino” na stanowisku Koła Naukowego Ceteris Paribus (Schejbalanga/Czwórka)
  • Jak rozwiązać problem „najkrótszej ścieżki”? Dowiadujemy się tego w Wydziale Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej dzięki mistrzom matematyki, czyli mrówkom (Schejbalanga/Czwórka)
  • Jak sprawić, by włosy "stanęły dęba"? – z wizytą na stanowisku Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej (Schejbalanga/Czwórka)
  • Muzycznie na stanowisku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (Schejbalanga/Czwórka)
  • Samochód ekstremalnie ekologiczny na stanowisku Koła Naukowego Mechaników Pojazdów Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (Ex Magazine/Czwórka)
  • Niewielkie samochody są bardziej ekologiczne? O tym studenci z Koła Aerodynamiki Pojazdów Politechniki Warszawskiej (Ex Magazine/Czwórka)
Piknik Naukowy 2013
Piknik Naukowy 2013Foto: Radosław Pasterski

W studiu Czwórki o swojej pracy i szkole z punktu widzenia nauczycieli opowiadają sami zainteresowani, a na Pikniku byli również uczniowie, którzy dzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Udowodniliśmy Wam także, że nauka nie musi być nudna!

Nauczyciele są zgodni: osobowość człowieka, która przekazuje wiedzę odgrywa ważną rolę w procesie edukacji młodych ludzi. – Musi się chcieć – mówią Agnieszka Rożyńska i Bartosz Karaśkiewicz, nauczyciele języka angielskiego w liceum i gimnazjum im. Joachima Lelewela w Warszawie. – Poza tym ważną rolę odgrywają rodzice uczniów, bo oni współtworzą „klimat”, w jakim pracujemy. Jeśli to wszystko zadziała, wizerunek nauczyciela będzie pozytywny, a my będziemy mieli luksusowe warunki pracy. Jeśli choć jeden z tych czynników nie funkcjonuje tak, jak powinien, np. nie ma interakcji ze strony rodziców, niestety, efekty nie będą dobre.

Polskie Radio na XVII Pikniku Naukowym <<<

Zdaniem Rożyńskiej, niemal każdego ucznia można nawrócić na właściwą drogę – i tego, który wagaruje, i tego, który za szkołą pali papierosy ze starszymi kolegami. Ale wszystko zależy od predyspozycji młodego człowieka. Czy to prawda? W czwórkowej "Schejbalandze" swoje lata szkolne wspominali ci, którzy przyszli po wiedzę na Piknik Naukowy.

Tymczasem wszystkim, którzy są przekonani, że nauka musi być nudna i kojarzyć się wyłącznie z wykresami, klasówkami, nudą i siedzeniem w ławkach przekonujemy – to nieprawda.

– Uczymy małe i trochę większe dzieci podstawowych pojęć ekonomicznych, a także podejścia bardziej matematycznego. Na przykład w celu sumowania większych liczb stosujemy… makaron - tłumaczy Ola Wacław z Koła Naukowego Ceteris Paribus, które zaprezentowało swoim gościom m.in. "Ekonomiczne domino".

"Piknik Naukowy daje niesamowitą energię" - wywiad z Karoliną Sperkowską z Centrum Nauki Kopernik <<<

Wydział Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej zaś prezentował aplikację, która służy do obrazowania działania algorytmu mrówkowego. – Algorytm ten rozwiązuje problem tzw. najkrótszej ścieżki, przy pomocy symulacji zachowania mrówek – tłumaczy Konstanty Szaniawski. – W danej przestrzeni muszą one odnaleźć najkrótszą drogę od punktu A do punktu B. Nie jest to algorytm dokładny, ale stosuje się go w różnych życiowych problemach.

Okazało się także, że fizyka wcale nie musi być ani nudna, ani trudna. Charakterystyczny zapach burzy unosił się bowiem podczas pikniku nad stanowiskiem Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie przeprowadzano badania, od których (dosłownie!) włosy stawały na głowie dęba. – U nas są eksperymenty, podczas których przez nieuwagę można stracić życie! – ostrzegał prowadzący.

A ci, którzy od nauk (bardzo ścisłych) wolą muzykę powinni wiedzieć, że to, czego słuchają w radiu także ma sporo wspólnego z fizyką – co udowodnili nam eksperci na stanowisku Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Na XVII Pikniku Naukowym a dokładnie na stanowisku stanowisku Koła Naukowego Mechaników Pojazdów Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, zobaczyć można było także ekstremalnie ekologiczne samochody. – Mamy tu m.in. pojazd elektryczny napędzany jest akumulatorami, co można nazwać "zieloną energią", a także pojazd spalinowy, nastawiony na jak najmniejsze spalanie – mówi jeden z gospodarzy stanowiska. – To po prostu samochody przyszłości.

Zwłaszcza że pojazd Pax, który zobaczyć można z kolei na stanowisku Studenckiego Koła Aerodynamiki Politechniki Warszawskiej, na tegorocznych zawodach w Rotterdamie przejechał na jednym litrze paliwa – uwaga – 330 km. – Zmodyfikowany silnik, niskie opory toczenia, niskie opory aerodynamiczne, mała masa, tylko 133 kg – zachwalali swój pojazd studenci.

(kd)

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: czym jest krwawiący drut?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 15:30
Miętowy kawior, lewitujący magnes, krwawiący metal....Czwórka przygotowała z okazji Pikniku Naukowego moc atrakcji - na Stadionie Narodowym oraz na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z archiwum Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 18:22
Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza propagująca naukę w Europie, którą od połowy lat 90. organizuje Polskie Radio. Mamy na to dowody z naszego archiwum i nie zawahamy się ich użyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013 na antenie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 12:00
Około 200 instytucji z 22 krajów świata pojawiło się dziś na Stadionie Narodowym, żeby wziąć udział w 17. Pikniku Naukowym. Jesteśmy i my, radiowa Czwórka.
rozwiń zwiń