Polskie Radio włącza się w Narodowe Czytanie. "Moralność pani Dulskiej" w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 09:19
Już w sobotę 4 września odbędzie się X. Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W jubileuszowym Narodowym Czytaniu w warszawskim Ogrodzie Saskim weźmie udział Para Prezydencka. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Zapraszamy na audycje specjalne, relacje i transmisje z wydarzenia. Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania 2021.
Narodowe Czytanie 2021
Narodowe Czytanie 2021Foto: Materiały promocyjne

zapolska wielokrotna polona nac 1200.jpg
Jak w dramacie - zawiłe losy Gabrieli Zapolskiej

Akcja promująca czytelnictwo i bogactwo klasyki polskiej literatury organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, a zainicjowana została wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór napisany jesienią 1906 roku bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Na scenie wystąpi kilkudziesięciu aktorów. W postać tytułowej bohaterki wcielą się: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska.

Idea akcji wpisuje się w edukacyjną misję Polskiego Radia – największego publicznego nadawcy.

Do 3 września o akcji można usłyszeć na antenie Czwórki w audycjach: "Stacja Kultura", "Artystyczny wybieg""W to mi graj" oraz w serwisach kulturalnych.

W Czwórce w audycji "Stacja Kultura" o aktorkach, które wcielały się w postać Dulskiej w teatrze, kinie i spektaklach radiowych w Teatrze PR - przedstawiliśmy wybrane sylwetki. Z okazji Narodowego Czytania 4 września od godz. 9.00 na antenie Czwórki relacje z wydarzenia, rozmowy z aktorami biorącymi udział w Narodowym Czytaniu (relacje w serwisach informacyjnych oraz o godz. 12.00 w programie "W to mi graj").


1200x660 narodowe czytanie (1).jpg
Narodowe Czytanie 2021 - serwis specjalny Polskiego Radia

Narodowe Czytanie 2021 - „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej/W Pałacu Prezydenckim

Narodowe Czytanie na innych antenach Polskiego Radia

Program 1 Polskiego Radia przygotował swoją własną, wyjątkową radiową adaptację. Z tekstem Zapolskiej zmierzyli się m.in.: p.o. dyrektor Programu 1 PR Marcin Kusy, Magda Mikołajczuk, Anna Stempniak, Dorota Truszczak i Daniel Wydrych pod czujnym okiem dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły. Materiał z nagrań "Moralności pani Dulskiej" dziennikarzy Programu Pierwszego Polskiego Radia wysłuchać będzie można 2 września w "Ekspresie Jedynki" (godz. 15.00 – 17.00) A po godz. 23.00 w audycji "Magazyn bardzo filmowy" o "Moralności pani Dulskiej" na ekranie. W piątek 3 września w "Ekspresie Jedynki" relacje z próby do Narodowego Czytania, a rano w "Czterech porach roku" (godz. 9.00-12.00) o epoce Gabrieli Zapolskiej.

W sobotę 4 września na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wyemitowane zostaną wybrane fragmenty adaptacji "Moralności Pani Dulskiej" zagrane przez dziennikarzy Jedynki (godz. 9.50, 10.50, 14.50, 16.50, 17.50, 18.50, 19.50). Z okazji Narodowego Czytania 4 września „Jedyne takie miejsce” prosto z Ogrodu Saskiego. Od godz. 12.00 transmisja na antenie Programu Pierwszego z Ogrodu Saskiego aktu I "Moralności pani Dulskiej", a od 14.00 rozmowy z aktorami i widzami uczestniczącymi w wydarzeniu.

Program 2 Polskiego Radia do piątku 3 września o godz. 12.10 w paśmie "Podróżnik muzyczny" prezentuje polskich aktorów występujących w krótkich scenkach z "Moralności pani Dulskiej", nagranych specjalnie dla radiowej Dwójki. Występują m.in. Marzena Trybała i Przemysław Stippa – emisja na antenie Dwójki, wideo w mediach społecznościowych anteny.
3 września o godz. 17.30 w audycji "O wszystkim z kulturą" na antenie Dwójki spotkanie z Grażyną Barszczewską - aktorką obchodzącą jubileusz 75-lecia urodzin, kreującą tytułową rolę w organizowanym przez Kancelarię Prezydenta Narodowym Czytaniu "Moralności pani Dulskiej". Transmisja aktu II "Moralności pani Dulskiej" z Ogrodu Saskiego na antenie Dwójki 4 września po godz. 12.00.

Program 3 Polskiego Radia do 4 września o godz. 9.40 emituje fragmenty "Moralności pani Dulskiej" zagrane przez trzy aktorki: Danutę Stenkę, Michalinę Łabacz oraz Olgę Sarzyńską. Od godz. 12.00 w audycji "3 gramy Redbada" rozmowy z aktorami czytającymi dramat Gabrieli Zapolskiej. Poza tym wejścia na żywo redaktor Katarzyny Cygler z Ogrodu Saskiego.
Transmisja aktu III "Moralności pani Dulskiej" z Ogrodu Saskiego na antenie Programu Trzeciego 4 września o godz. 13.35.

Polskie Radio Chopin 4 września o godz. 21.00 przygotowało specjalne wydanie audycji "Kino Polonia. Chopin", której autor, Mariusz Gradowski, zaprezentuje m.in. muzykę Stanisława Radwana z 7. odcinka Kraków 1907, pochodzącego z serialu Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego "Z biegiem lat, z biegiem dni". Odcinek ten stanowi adaptację filmową "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej (Dulska, odtwarzana przez Annę Polony, jest zresztą jedną z głównych postaci całego serialu).

Na antenie Polskiego Radia 24 w dniu Narodowego Czytania 4 września transmisja Pary Prezydenckiej, a także liczne wejścia reporterskie i informacje w serwisach.
Informacje o Narodowym Czytaniu i relacje z jego przebiegu będą obecne w serwisach informacyjnych i magazynach na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy.

Portal polskieradio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony Narodowemu Czytaniu narodoweczytanie.polskieradio.pl. Zawiera on tajemnice biografii Gabrieli Zapolskiej, historie o czasach, w których żyła Dulska, publikacje "przewodnika po moralności" bohaterki czytanego w tym roku dramatu. Dostępne są w nim też audycje nadawane na wszystkich antenach Polskiego Radia poświęcone Zapolskiej i jej utworowi.

4 września, w finałowym dniu akcji, całodniowa transmisja czytania "Moralności pani Dulskiej" z udziałem Pary Prezydenckiej oraz zaproszonych gości na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl


mat.pras/pj

Czytaj także

Gabriela Zapolska - aktorka, pisarka, gorszycielka?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 08:30
- Gabriela Zapolska była kobietą niezwykłą - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Pracowni Historii Dramatu 1864-1939 przy Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń