Polskie Radio
Section05
Narodowe Czytanie 2021

Para prezydencka: "Moralność pani Dulskiej" zawiera uniwersalne przesłanie moralne

Para prezydencka zainaugurowała w Ogrodzie Saskim w Warszawie 10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie.Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda mówiła, że "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, która jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, jest utworem ponadczasowym. Z kolei prezydent Andrzej Duda zaznaczał, że "Moralność pani Dulskiej" jest opowieścią o ludziach.
Zobacz więcej na temat:  literatura Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2021 Gabriela Zapolska W POLSKIM RADIU

Za nami Narodowe Czytanie 2021 [ZOBACZ WIDEO]

W sobotę 4 września odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji, w której wzięła udział Para Prezydencka, była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Dziennikarze Programu 3 przygotowali audycje specjalne i relacje z wydarzenia. Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania 2021.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Narodowe Czytanie 2021 Gabriela Zapolska

Pani Dulska w Narodowym Czytaniu 2021. Transmisja wydarzenia w Polskim Radiu

W południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczęło się Narodowe Czytanie - akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. Jubileuszową, dziesiątą odsłonę zabawy zainaugurowała - jak co roku - para prezydencka, która objęła patronat honorowy nad akcją. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, na naszych stronach internetowych można śledzić transmisję z Narodowego Czytania 2021. 
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2021 W POLSKIM RADIU literatura POLSKA KULTURA

"Będą trzy Dulskie". Janusz Kukuła ujawnia tajemnice Narodowego Czytania 2021

-  Chciałem pokazać, że pokolenia mijają, tworzą swoje wizje i marzenia, próbują żyć po swojemu, a element zakłamania, dulszczyzny, w nas trwa - mówił w Polskim Radiu 24  Janusz Kukuła. Dyrektor Teatru Polskiego Radia podjął się zadania reżyserii Narodowego Czytania 2021. W tym roku lekturą będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2021 Gabriela Zapolska literatura czytelnictwo KULTURA

Grażyna Barszczewska: gram na sobie, a to delikatny instrument [ZOBACZ WIDEO]

- Aniela Dulska ma wiele twarzy, ciągle żyje, co jest optymistyczne jeśli chodzi o twórczość Zapolskiej, a mniej optymistyczne gdy chodzi o cechy, które są niestety ciągle w nas. Wydaje nam się, że ta hipokryzja jest w naszych sąsiadach, znajomych, przyjaciołach, nieprzyjaciołach, a ona tkwi w nas - mówiła na antenie Dwójki aktorka Grażyna Barszczewska, wcielająca się w tytułową rolę podczas jutrzejszego Narodowego Czytania "Moralności pani Dulskiej".
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Barszczewska Narodowe Czytanie 2021 Dwójka Jakub Kukla

"Moralność pani Dulskiej" - adaptacje filmowe i telewizyjne

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest "Moralność pani Dulskiej". Przyglądając się adaptacjom ekranowym - zarówno tym filmowym, jak i telewizyjnym - dramatu Gabrieli Zapolskiej możemy powiedzieć, że nie ma jednej Anieli Dulskiej. Postać ta utożsamiana jest z hipokryzją i tzw. mieszczańską mentalnością. Powstało nawet z czasem określenie "dulszczyzna", które stało się synonimem kołtuństwa. Ekranowa pani Dulska zmieniała się w zależności od tego, w jakim momencie powstała adaptacja i w zależności od koncepcji reżysera. O tych adaptacjach - od najwcześniejszej po te najnowsze - rozmawialiśmy w audycji z historykiem kina Katarzyną Wajdą z Filmoteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska FILM kino Narodowe Czytanie 2021 KULTURA