Kodeks pracy w 2023. Co się zmienia? Co z pracą zdalną?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 09:17
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Wśród nowych przepisów zwolnienie "z powodu działania siły wyższej" czy zasady pracy zdalnej. 
Termin pracy zdalnej znalazł się w Kodeksie pracy
Termin pracy zdalnej znalazł się w Kodeksie pracyFoto: Shutterstock

W "Czacie Czwórki" zajmiemy się gorącym tematem ostatnich dni - zmianami w Kodeksie pracy. Zmian jest kilka, a część z nich wprowadzono m.in. w celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i tak zwaną dyrektywę rodzicielską. W Kodeksie pojawiły się też oczekiwane przepisy dotyczące pracy zdalnej. Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalne będzie wykonywanie pracy zdalnej całkowicie lub częściowo z miejsca wskazanego przez pracownika, uzgodnionego z pracodawcą. Wprowadzono też termin "pracy zdalnej okazjonalnej" - będzie przysługiwała do 24 dni w danym roku kalendarzowym, ale nie będzie wiązała się z obowiązkiem zwrotu kosztów pracownikom przez pracodawców. Nie zawsze też pracodawca będzie musiał się na nią zgodzić. Wyjątek stanowią m.in. pracownicy w ciąży czy pracownicy wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia.

Wkrótce też zaczną obowiązywać nowe stawki wynagrodzenie minimalnego. Od 1 stycznia wzrosła też wysokość diety z tytułu krajowej podróży służbowej przeznaczonej na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia z 38 zł do 45 zł.

Do dyspozycji pracowników będą też zwolnienia z "powodu działania siły wyższej"

Do Sejmu trafił też projekt ustawy, mówiącej o skróceniu czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo, przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia, co faktycznie mogłoby oznaczać 4-dniowy tydzień pracy. Czy taka zmiana jest możliwa? W jakich branżach mogłaby się sprawdzić? O aktualne zmiany w Kodeksie pracy i najnowsze propozycję zapytamy naszego gościa: Pawła Leszczyńskiego, kierownika zespołu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W pierwszej godzinie audycji nie zabraknie też "Ekspresu naukowego" oraz cyklu "Tajemnice polskich miejscowości". 

Po 16.00 Spotkamy się z Janem Szlagowski, który od 6 lat mieszka w Dharamsala. Uczy się tybetańskiego i w tym języku studiuje medycynę. Nie zawsze wszystko rozumie, bo jak opowiada, to język, którego uczyć się trzeba latami. W czasie pandemii mieszkał w małej chatce w górach, ale kiedy zaczął studia wynajął mieszkanie, żeby być bliżej szkoły. W wolnym czasie sporo spaceruje, medytuje, a także wykonuje masaże. W Indiach odnalazł spokój i swoje miejsce na ziemi. 

Zapraszamy też na popołudniowy przegląd sportowy. 

***

Na audycję z cyklu "Czat Czwórki" - w środę (18.01) o godz. 15.00 - zaprasza Piotr Firan.

pj 

Zobacz więcej na temat: Czwórka kodeks pracy praca
Czytaj także

Trzydniowy weekend - czy w Polsce to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 16:38
Plany wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w Hiszpanii budzą kontrowersje w całej Europie. W Polsce wielu też marzy o dłuższych weekendach, ale czy to nie pogrążyłoby naszej produkcji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noworoczny rynek pracy. Czy warto dziś szukać nowego zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 12:00
Zdarza się, że na liście postanowień noworocznych znajduje się punkt "zmiana pracy". Jak zauważa Anastassia Volodchenko, ekspertka ViPol, ruch na rynku pracowniczym zaczyna się już w grudniu. 
rozwiń zwiń