Sztuczna inteligencja w służbie prawa. Polak stworzył "zastępstwo" dla prawników

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 14:53
Kamil Stępniak z Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku jako pierwszy na świecie zaprojektował system oparty na bazie sztucznej inteligencji, który samodzielnie będzie stosował prawo i będzie w stanie pomóc prawnikom w sądzie.
Audio
  • Kamil Stępniak opowiada o swoim projekcie. Jak będzie działać sztuczna inteligencja w polskim prawie? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: metamorworks/Shutterstock,com

dziecko pomysł 1200x.jpg
Pomysły są zaraźliwe. jak działa epidemia idei?

- To pierwszy system, który traktuje problem całościowo: analizuje akty prawne, orzecznictwo, zastosowanie poszczególnych rozwiązań i ocena ryzyka tych rozwiązań. Pod tym względem jesteśmy pierwsi na świecie - mówił gość Czwórki, który opracował teoretyczne założenia systemu. - Na rozwiązania praktyczne potrzebujemy jeszcze trochę czasu, czyli ok 2-3 lat: trzeba stworzyć taką aplikację i ją skomercjalizować - mówił.

Autor wycenia aplikację na ok. 1 mln złotych. Gdzie autorzy planują ubiegać się o fundusze i czy aplikacja trafi na wydziały, by pomagać w nauce nie tylko profesjonalistom, ale także adeptom i studentom prawa? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Kamil Stępniak (z Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku)

Data emisji: 29.03.2018

Godzina emisji: 12.35

kd/ac


Czytaj także

E-learning. Studia bez ruszania się z domu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:04
Niedawno na polskim rynku edukacyjnym pojawiła się możliwość studiowania w trybie zdalnym jako alternatywna na dziennego i zaocznego toku studiów. Czy rzeczywiście możemy zdobyć dyplom on-line? Sprawdza Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundacja The Bridge. Baśniowo o globalnych problemach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 16:03
Projekt "Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach", został stworzony przez fundację The Bridge z Genewy. Głównymi aktorami przedsięwzięcia jest polska młodzież, która ma na celu zaszczepienie w młodych ludziach m.in. proekologcznych postaw. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień otwarty w "Hoffmanowej". Co się działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 16:12
IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie organizuje HoffDay 2019 - Dzień Otwarty. Czwórka była na miejscu!
rozwiń zwiń