Zawsze gotowi, zawsze blisko. Kim są terytorialsi?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 20:15
Terytorialsem może być każdy, niezależnie od tego, czy odbył służbę wojskową, czy nie. - Średnia wieku naszych żołnierzy wynosi 32 lata. Dzięki nim i ich doświadczeniu nasza formacja jest silna i stabilna, a wojsko staje się "mądrzejsze" - przekonuje płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.
10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej - szkolenie podstawowe, Nowa Dęba
10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej - szkolenie podstawowe, Nowa DębaFoto: Bartek Syta

W trakcie pokoju wspieramy lokalne społeczności w kryzysach, w czasie wojny - walczymy z bronią w ręku płk Marek Pietrzak

Kim są terytorialsi?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. - Najmniejszą formacją jest u nas 12-osobowa piechota nazywana "Wspaniałą dwunastką" - mówi płk Marek Pietrzak rzecznik WOT. - W jej skład wchodzą żołnierze różnych specjalności, co sprawia, że "Wspaniała dwunastka" jest samodzielnym bytem, który może wykonywać różne działania. 

Posłuchaj
15:06 [CZWORKA]4 bieg 18 grudzień 2020 terytorialsi.mp3 Jak trenują terytorialsi? (4 bieg/Czwórka) 

Wojska Obrony Terytorialnej przeznaczone są także do zwalczania klęsk żywiołowych i prowadzenia akcji poszukiwaczo-ratowniczych. Terytorialsi dużą rolę odgrywają także w walce z pandemią. WOT prowadzi intensywne szkolenia żołnierzy z kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych oraz obsługi wózków widłowych. Celem kursów jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań przy wsparciu placówek medycznych, wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, organizacji tymczasowego szpitala, stacji pogotowia oraz dystrybucji środków ochrony indywidualnej.

Trening żołnierza WOT

Kandydaci na żołnierzy zazwyczaj są w dobrej kondycji. Bo też decyzji o przystąpieniu do nas nie podejmuje się z dnia na dzień, zwłaszcza kiedy prowadzi się siedzący tryb życia st. szer. Michał Wasielewski

Jeśli chcesz być żołnierzem, zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, a także wspierać lokalne społeczności, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować ze swojej pracy zawodowej, to Wojska Obrony Terytorialnej są dla ciebie. - Na początku są testy sprawnościowe, które sprawdzają kondycję rekruta, a w trakcie mobilizacji i działań te osoby pracują nad tężyzną fizyczną - opowiada st. szer. Michał Wasielewski z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Krew, pot, łzy i ... „psychol”. Byliśmy z kamerą na szkoleniu poligonowym WOT / Polskie Radio

Pierwszym zadaniem dla kandydatów jest marszobieg na 3 tysiące metrów w każdej kategorii wiekowej. Potem pompki, przysiady, brzuszki i podciągnięcia. - Pomocna jest tutaj nasza aplikacja #OTrening, czyli proste i skuteczne narzędzie, które pozwoli każdemu zaplanować niezbędne treningi wytrzymałościowe i siłowe w odpowiedni sposób przygotowujące fizycznie kandydata do pierwszych etapów szkolenia - dodaje rozmówca Piotra Galusa.  

Posłuchaj także:

W aplikacji znajdują się informacje na temat rozgrzewki, a także techniki wykonania poszczególnych ćwiczeń. Zawarto w niej również kalkulator BMI, co pozwoli każdemu po zakończeniu cyklu treningowego określić jego efekty.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: płk Marek Pietrzak (rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej), st. szer. Michał Wasielewski (9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej)

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 16.15

Czytaj także

Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 20:00
Polskie morsy hartują się w zimnej wodzie już od 1975 roku, kiedy to powstał pierwszy Klub Morsów w Gdańsku. W tym czasie udało im się pobić rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu - w 2015 roku dokonało tego 1799 uczestników Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sport w chorobie. "Nie daj się sparaliżować strachem"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 20:30
Często osoby, u których zostaje stwierdzona choroba przewlekła, nie podejmują żadnej aktywności fizycznej w obawie przed pogorszeniem swojego stanu. W większości przypadków nie jest to słuszna decyzja.
rozwiń zwiń