Trening pod chmurką. Strój to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
- Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania na trening - przekonuje Piotr Galus. Autor audycji "4 bieg" z zaproszonymi sportowcami oraz trenerami przygotował niezbędnik dla tych, którzy jesienią i zimą chcą ćwiczyć w plenerze.
Chłodne wieczory i poranki, długie wieczory, wilgoć i deszcze. Mimo takich atrakcji eksperci przekonują, że wraz z końcem lata rozpoczyna się najlepsza dla biegaczy pora roku
Chłodne wieczory i poranki, długie wieczory, wilgoć i deszcze. Mimo takich "atrakcji" eksperci przekonują, że wraz z końcem lata rozpoczyna się najlepsza dla biegaczy pora rokuFoto: Shutterstock/Dean Drobot

Bawełniany dres to najkrótsza droga do przeziębienia Maciej Sobański

Fitness pod gołym niebem

Trener personalny i fizjoterapeuta Maciej Sobański przekonuje, że podstawą do tego, by zacząć ćwiczyć w plenerze, są odpowiednie nastawienie mentalne oraz odzież. - Zrezygnujmy z bawełny na rzecz bielizny termoaktywnej, która dostosowuje nasze ciało do temperatury. I ubierajmy się "na cebulkę" - podpowiada. - Jeśli zaś chodzi o same ćwiczenia, to najlepsze będą wykroki, zakroki, przysiady, martwy ciąg oraz jednonóż, czyli "jaskółka".


Posłuchaj
06:07 [CZWORKA]4 bieg 30 październik 2020 maciej sobanski.mp3 O treningu outdoorowym opowiada fizjoterapeuta Maciej Sobański (4 bieg/Czwórka)

 

Zimą wioślarze powinni "przesiąść" się na narty biegowe. Taki trening też robi formę Artur Sakowski

Wioślarzom jesień nie straszna

Wydawałoby się, że w naszej szerokości geograficznej wioślarstwo to dyscyplina, którą można uprawiać od wiosny do wczesnej jesieni. Artur Sakowski z Warsaw Rowing Club zachęca, by robić to także po sezonie. - Wszystko zależy od pogody, ale zdarza się, że wiosłujemy i w grudniu, i w styczniu. Treningi odbywają się wtedy sporadycznie, ale pracujemy nad kondycją np. na nartach biegowych. Bo wioślarz powinien dużo biegać - mówi gość Czwórki. - Kiedy jednak "wypływamy", to pamiętamy o tym, żeby ochronić przed zimnem i deszczem plecy. Przydaje się też czapka. Ale w trakcie treningu zapewniam, że nie odczuwa się zimna - dodaje.

Posłuchaj
04:16 [CZWORKA]4 bieg 30 październik 2020 artur sakowski.mp3 Artur Sakowski o jesieni i zimie w kajaku (4 bieg/Czwórka)

 

Triathloniści są wytrzymali i nie boją się gorszych warunków atmosferycznych Agata Litwin

Triathloniści trenują w kamizelkach

Agata Litwin z Litwin Team na co dzień trenuje Dolnośląską Kadrę Triathlonu i także wskazuje na ubiór jako podstawę outdoorowego treningu. - Bieganie, pływanie i rower to treningi ciągłe, więc stawiamy na ubrania lekkie i przewiewne - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Galusa. - Dobrze sprawdzają się kamizelki przeciwwiatrowe, które są lepsze od kurtek, bo zapewniają przepływ powietrza. Warto też pomyśleć o getrach ze wstawkami z goretexu oraz oczywiście o czapce, ale lekkiej, nie futrzanej - dodaje.

Posłuchaj
04:55 [CZWORKA]4 bieg 30 październik 2020 agata litwin.mp3 Trenerka Agata Litwin dba o formę triathlonistów (4 bieg/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 16.15

kul


Czytaj także

Wirtualny półmaraton. Szansa na przełamanie barier

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 17:00
Koronawirus znacząco wpłynął na świat sportu. Wszystkie najbliższe imprezy sportowe zostały odwołane, klubu fitness są pozamykane, a treningi odbywają się online. Czy Wirtualny Półmaraton Wiosenny będzie alternatywą dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez biegania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weź głęboki oddech. Dla głowy i dla zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:10
O tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne i równowaga w sporcie więdzą wszyscy ci, którzy trenują - zawodowo i amatorsko.
rozwiń zwiń