Plan treningowy na nowy rok. Jak dotrzymać sobie słowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 11:50
- Od dziś zaczynam ćwiczyć, zdrowo jem i pracuję nad formą - tak mówimy sobie na początku każdego roku. Ale rzadko w tym postanowieniu wytrzymujemy dłużej niż kilka dni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/baranq

Spróbuj wykluczyć czynniki demotywujące. Jeśli ktoś ci mówi, że jest za zimno na bieganie, po prostu rzadziej się z nim spotykaj Jakub Bączek

Nie szukaj wymówek

W pandemii trudno szukać skutecznej motywacji do ćwiczeń skoro siłownie są zamknięte, zajęcia sportowe odwołane, a treningi online wymagają dużego samozaparcia. - To dobry moment, żeby zrobić drugi krok - przekonuje trener mentalny Jakub Bączek. - Jeśli motywację podcina ci śledzenie COVID-owych statystyk, nie zaglądaj na portale informacyjne. Jeśli motywację podcina ci siedzenie w domu, znajdź taką formę aktywności, którą będziesz mógł uprawiać w mieszkaniu.

Posłuchaj
12:34 CZWORKA/4 bieg 01.01.2021.mp3 Trener Jakub Bączek o tym, jak zmotywować się do regularnych treningów (4 Bieg/Czwórka)

Jeśli kogoś motywuje rywalizacja powinien znaleźć jakiś autorytet - sportowca czy trenera - i zacząć ćwiczyć razem z nim online Jakub Bączek

Dieta niskoinformacyjna

Jak przekonuje gość Czwórki, nie każdy zostanie Tigerem Woodsem albo Robertem Lewandowskim, ale wygospodarowanie kilkunastu minut dziennie na realizację sportowych postanowień, da dużo lepsze efekty od siedzenia w fotelu. - Żyjemy w iluzji idealnego świata i towarzyszy nam poczucie, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. Dlatego śledzenie Instagrama i porównywanie się z innymi zamiast nas zmotywować, może spowodować spadek energii - wyjaśnia rozmówca Piotra Galusa. - W takim przypadku sugerowałbym "urealnienie", czyli dodanie do obserwowanych profili ludzi podobnych do nas.

Sprawdź także:

W pandemii najlepiej sprawdzają się cele krótkoterminowe. Daltego zarządzajmy tym, na co mamy wpływ Jakub Bączek

Małe kroki do dużego celu

W sporcie, tak jak i w innych dziedzinach życia, nic nie robi się od razu. Strategia małych kroków przyniesie dużo lepsze efekty niż rzucanie się od razu na głęboką wodę. - Wyznaczmy sobie cele zadaniowe, a nie wynikowe i krótkoterminowe, a nie dalekosiężne - podpowiada Jakub Bączek. - Załóżmy, że w pierwszy dzień nowego roku wykonamy 10 pompek. To jest cel zadaniowy, łatwy i dostępny. Jeśli natomiast powiemy sobie: "chcę do końca roku rozbudować klatę o 12 cm w obwodzie", to gwarantuję, że taki cel zamiast zmotywować, stanie się dla nas kulą u nogi - podsumowuje trener. 

Jakub Bączek o tym co zrobić, by podnieść jakość swojego życia / Czwórka

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Jakub Bączek (trener mentalny, trener reprezentacji Polski w siatkówce) 

Data emisji: 01.01.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Jak biegać zimą? W nausznikach, ale nie w swetrze

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 12:00
- Koszula termiczna, cienka kurtka i wygodne buty wystarczą. Zakładanie na siebie ciężkiego ubrania nie poprawia kondycji, za to naraża nas na infekcje  - przekonują Anna Smolińska i Anna Szlendak, organizatorki Biegu Zająca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening pod chmurką. Strój to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
- Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania na trening - przekonuje Piotr Galus. Autor audycji "4 bieg" z zaproszonymi sportowcami oraz trenerami przygotował niezbędnik dla tych, którzy jesienią i zimą chcą ćwiczyć w plenerze.
rozwiń zwiń