Kajakarstwo - sport na zimę?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 18:20
Spływy kajakowe niewielu kojarzą się z zimą, bo sezon kajakarski rozpoczynają najczęściej w majowy weekend. Okazuje się jednak, że to sport całoroczny. - Kajaki zimą są piękne, kiedy jest śnieg. W tym roku go nie brakowało i pojawiło się mnóstwo chętnych, żeby przeżyć taką przygodę - mówi Kamil Rzepecki z portalu Kajaczkowo.pl.
Kajak i zima z archiwum Kamila Rzepeckiego
Kajak i zima z archiwum Kamila RzepeckiegoFoto: Archiwum Kamila Rzepeckiego

Zobacz
biegówki narty biegowe shutter 1200 gorillaimages .jpg
Zadbaj o kondycję - zapraszamy na biegówki

Buty to podstawa

Spływ w takich warunkach wymaga dobrego przygotowania. - Strój jest najważniejszy - podkreśla gość Czwórki. - Zimą potrzebujemy wodoszczelnego obuwia, najlepiej trapery z bieżnikiem, i odpowiednich skarpet, bo stopy, które w kajaku są unieruchomione i pięty, które stykają się z mokrym, plastikowym dnem, marzną najszybciej i najbardziej. Dobrze jest też ubrać się w kurtkę narciarską, zadbać o nakrycie głowy i ewentualnie o rękawiczki - neoprenowe, albo rybackie.

Posłuchaj
10:26 CZWORKA 4 bieg - kajaki 19.02.2021.mp3 Kamil Rzepecki o tym, dlaczego warto wybrać się zimą na spływ kajakowy (4 bieg/Czwórka)

Zobacz
shutterstock Tramp57 morsowanie morsy 1200.jpg
Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

Czekolada na "wszelki wypadek"

Jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie, w tym także o prowiant, rozmówca Piotrka Galusa, zaznacza, że na zimowym spływie na pewno będzie nam potrzebna woda oraz termos z gorącą herbatą lub kawą. - Do plecaka warto też wrzucić czekoladowy baton, albo samą czekoladę, która dostarczy nam energii - wymienia ekspert. 

Posłuchaj także:

Zobacz
shutterstock_127305122 bieganie zima 1200.jpg
Zimowe treningi na świeżym powietrzu. "Warto się zmotywować"

Czym zachwyca Radunia zimą?

Kamil Rzepecki pływa i organizuje spływy kajakowe na Raduni - rzece, która łączy Szwajcarię Kaszubską z Gdańskiem. Fanom tej dyscypliny sportu kojarzy się ona z niezwykłymi przeżyciami, emocjami i adrenaliną. - Nasz zimowy odcinek liczy 11 km długości. Przepłynięcie tej trasy zajmuje mniej więcej od dwóch do czterech godzin - opowiada gość Czwórki. - Zimą na Raduni jest mniej wody niż w lecie, więc pojawiają się różne "przeszkody", których nie widać w trakcie sezonu. Trzeba na przykład uważać na powalone drzewa. Zderzenie z nimi, może doprowadzić do "kabinowania" - dodaje.

*** 

Tytuł audycji: "4 bieg"

Prowadzi:  Piotr Galus

Gość: Kamil Rzepecki (Kajaczkowo.pl)

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 16.14

kul

Czytaj także

Piotr Gajgier w podróż Dunajem zabrał Irenę Sendlerową. Opowiadał o niej mieszkańcom Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 14:36
Dla Niepodległej przepłynął samotnie kajakiem Dunaj. Piotr Gajgier, nauczyciel WOS-u z Karczewa pokonał trzytysięczną trasą przez dziesięć państw i cztery europejskie stolice. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuła i Czaplicki - "golden couple" w kajakowym fresstyle'u

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 13:00
Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki mistrzowskie tytuły mają od niedawna. - Ciężko pracujemy na sukces - zdradzają w Czwórce. 
rozwiń zwiń