Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 20:00
Polskie morsy hartują się w zimnej wodzie już od 1975 roku, kiedy to powstał pierwszy Klub Morsów w Gdańsku. W tym czasie udało im się pobić rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu - w 2015 roku dokonało tego 1799 uczestników Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie.
Morsy
MorsyFoto: Tramp5/shutterstock.com

Kiedyś morsowanie kojarzyło się ze starszymi ludźmi. Dziś świadomość na ten temat jest dużo większa, także wśród młodych Ireneusz Żak

- Morsowanie jest na topie, bo zwiększa naszą odporność - przekonuje trener Ireneusz Żak. - Poprawia krążenie, ukrwienie skóry, a także wzmacnia pewność siebie.

Posłuchaj
13:41 [CZWORKA]4 bieg 6 listopad 2020 morsowanie.mp3 Morsowanie - czas, star! (4 bieg/Czwórka) 

Pierwsze wzmianki o morsowaniu, czyli kąpielach w zimnej wodzie, pojawiły się już w starożytnym Rzymie i wiązały się z kulturą łaźni miejskich. Ale tak naprawdę stało się popularne dopiero w XVII i XVIII stuleciu wraz z pojawieniem się hydroterapii. Pisząc o historii morsowania, należy także wspomnieć o rytuałach religijnych krajów Europy Wschodniej, gdzie zanurzano się w jeziorach i rzekach, wyrąbując uprzednio przeręble w kształcie krzyża. Zimna woda jest też nieodłącznym elementem tradycji sauny i bani, praktykowanych w krajach skandynawskich. Od ponad stu lat pływanie w morskiej wodzie na podobieństwo niedźwiedzi polarnych praktykują również mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Kanady. 

Morsowanie jest dyscypliną, w której działa fenomen grupy. Ludzie wzajemnie się nakręcają, adrenalina rośnie  Ireneusz Żak

- Przed zanurzeniem należy się rozgrzać, czyli wykonać kilka ćwiczeń, które podniosą temperaturę naszego ciała. Mogą to być marsze, skipy, przysiady, wykroki - radzi rozmówca Piotra Galusa. - Kiedy pojawi się zadyszka i pierwsze krople potu, możemy ruszać do wody - mówi.

Posłuchaj także:

Przygodę z morsowaniem najlepiej rozpocząć na przełomie października i listopada. Trzeba też pamiętać, że nie morsuje się w pojedynkę.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Ireneusz Żak (trener personalny, trener morsowania)

Data emisji: 06.11.2020

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Szymon Okrojek o tym, jak poprawić formę w 24 minuty

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 12:50
Intensywny trening interwałowy jest idealny dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, wzmocnić całe ciało i spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Na czym polega?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilates cię nudzi? Spróbuj ćwiczyć piloxing

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:05
- Dyscyplina łączy elementy boksu, tańca i pilatesu. Jest atrakcyjna głównie dla kobiet i naprawdę daje mnóstwo energii - zapewnia instruktorka Justyna Kaźmierczak.
rozwiń zwiń