Start sezonu biegowego. Sprawdź, jak zacząć trenować

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 20:27
Wiosenny sezon na bieganie właśnie się rozpoczyna, a jego inauguracją jest 17. Półmaraton Warszawski. Jeśli nie zdażysz przygotować się do tego startu, i tak możesz zacząć biegać już dziś. 
Maraton Warszawski
Maraton WarszawskiFoto: shutterstock/Stanislaw Tokarski

Piotr Galus wybrał się do gabinetu fizjoterapeutycznego, gdzie fizjoterapeuci Bożena Piątek, Martyna Piaskowska i Mateusz Chajęcki zdradzili mu kilka biegowych tajemnic. - Bieganie to świetny sport, ale jest pewna grupa ludzi, którzy nie powinni biegać - przyznali. - Wśród niech są osoby z nadwagą, cierpiący na choroby układu krążenia, z problemami z sercem czy układem oddechowym. 

Fizjoterapeuci zwrócili też uwagę na badania sportowe, których wielu biegaczy unika, a które są elementem zapewniającym bezpieczeństwo. Martyna Piaskowska podkreśliła korzyści, jakie bieganie przynosi naszemu kręgosłupowi. Bożena Piątek dodała zaś uwagę, że bieganie nie jest po to, by schudnąć, ale schudnąć należy po to, by biegać. - To istotne dla naszych stawów - podkreśla. - Jeśli zmagamy się z nadwagą, a chcemy biegać, to zacznijmy od spacerów, nieco mniej intensywnych sportów - dodaje. 

Kuba Jezierski i Ewelina Jezierska, trenerzy biegania, zdradzają, jaki jest wpływ biegania na nasze pośladki. - Bieganie super wzmacnia nasze ciało, super wzmacnia dolne partie, może wspomagać budowę pośladków - mówi Kuba. - Jeśli dorzućmy do tego trening interwałowy, to buduje to masę mięśniową, kształt, profil - dodaje. - Dodatkowo bieganie zawsze odchudza, zwłaszcza jeśli połączymy to z dobrym jedzeniem, deficytem kalorycznym - uzupełnia Ewelina. 

Posłuchaj
22:20 czwórka 4 bieg 24.03.2023.mp3 Półmaraton Warszawski - jak zmienił się przez 17 lat, jak dziś przygotowują się do niego biegacze (4 bieg/Czwórka)

Wciąż trwają ostatnie już przygotowania do Półmaratonu Warszawskiego. Do początków tej imprezy w rozmowie z Piotrem Galusem wraca Magdalena Skrocka, dyrektor operacyjna Półmaratonu Warszawskiego z Fundacji Maraton Warszawski. - Pierwszy Półmaraton Warszawski odbył się w 2006 roku. Imprezę sprzed lat i tegoroczną przede wszystkim łączy dystans 21 km i 97,5 metra i data - ostatnia niedziela marca - mówi. - Odkryliśmy ostatnio, że też miejsce mety: pierwszy Półmaraton Warszawski miał metę na Podzamczu, tegoroczny zakończy się na Wisłostradzie tuż przy Multimedialnym Parku Fontann. To jest niemal to samo miejsce, tylko trochę się zmieniło przez te 17 lat - dodaje. 

Skala imprezy sprzed lat była jednak dużo mniejsza. Wtedy wystartowało około tysiąca biegaczy, w niedzielę będzie ich kilkanaście tysięcy. - W 2006 roku Półmaraton był imprezą towarzyszącą Maratonowi Warszawskiemu. Później stwierdziliśmy, że zasługuje on na swoje oddzielne miejsce w kalendarzu. Ten pomysł zaskoczył, udało się - ocenia organizatorka imprezy.

Zobacz także: 

W Pałacu Kultury i Nauki Piotr Galus spotkał tłumy biegaczy, którzy już nie mogą doczekać się niedzielnego startu. Niektórzy z nich zdecydowali się na dystans półmaratonu, inni pobiegną na 5 km. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 16.06

pj/kd

Czytaj także

Jesteś początkującym biegaczem? Sprawdź, jak skutecznie trenować

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 19:38
- Jeśli dotychczas nie mieliśmy nic wspólnego ze sportem, warto przygodę z bieganiem warto zacząć od dystansu 5 km. Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, można wystartować z półmaratonie, ale część trasy pokonać marszobiegiem - mówił Jakub Karasek z magazynu "Bieganie".
rozwiń zwiń