Zdrowy kręgosłup w biurze i w szkole. Od czego zacząć treningi?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 21:00
Dolegliwości związane z kręgosłupem to nie tylko problem pracowników biurowych. Coraz częściej dotyczy on także młodych ludzi - uczniów i studentów. - Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne - podkreślała fizjoterapeutka i trener medyczny Bożena Piątek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Albina Gavrilovic

Zdarza się, że młodzi ludzie swoje kariery zawodowe zaczynają już w liceum i - walcząc o najlepsze wyniki w nauce - pomijają jakakolwiek aktywność ruchową. Nastolatki, po kilku godzinach spędzonych w szkołach, siadają przy domowych laptopach. Jak tłumaczyła Bożena Piątek, przygodę ze sportem warto zacząć jak najwcześniej. -  Im jesteśmy starsi, tym więcej czasu spędzamy przy komputerze, nawet do kilkunastu godzin na dobę. Po prostu brakuje nam ruchu - podkreślała. - Kręgosłup nastolatków oczywiście bardzo różni się od "dorosłego", bo ciało wciąż się rozwija. To dobry czas, by zacząć aktywność fizyczną.

To, czy uprawiamy sport jako młodzi ludzie, w przyszłości zaprocentuje i będzie miało ogromny wpływ także na nasze zdrowie psychiczne. - Jest coraz więcej przypadków depresji wśród młodych ludzi, a sport powoduje wydzielanie "hormonów szczęścia". WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by stosować przynajmniej godzinę aktywności dziennie - zaznaczała. - Do fizjoterapeutów przychodzą coraz częściej młodzi ludzie, którzy albo w ogóle się nie ruszają, i przez to mają problemy ze zdrowiem, albo robią to za często i zbyt intensywnie, zapominając jednocześnie o rozciąganiu.

Sprawdź także:

Posłuchaj
21:11 Piotr Galus all marzec 2023 16_05_18.mp3 O zdrowiu kręgosłupa - rozmowa z Bożeną Piątek (4. bieg/Czwórka)

Jak najwcześniej warto w swój codzienny plan wdrożyć mały trening. Świetne będą wszelkie ćwiczenia rozciągająco-relaksacyjne. Wśród polecanych ćwiczeń odciążających kręgosłup jest m.in. pływanie, bieganie, kolarstwo czy łyżwiarstwo. - Warto jednak zacząć od najprostszych czynności: wybierajmy wchodzenie po schodach zamiast jeżdżenia windą, albo parkujmy auto nieco dalej od domu, by mieć okazję do spacerowania - wyliczała fizjoterapeutka. Podczas dłuższej pracy przy komputerze warto zrobić kilka ćwiczeń rozciągających, zmienić choć na chwilę pozycję, by dać odpocząć plecom. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jeśli będziemy spędzać zbyt długi czas w pozycji siedzącej, narażamy się na bóle pleców, a w dłuższej perspektywie, poważne schorzenia. - W naszym ciele szybciej zajdą zmiany degeneracyjne - wyliczała. - Młodzi ludzie spędzają wiele czasu w pozycji "złożonej", z pochyloną szyją nad smartfonami. Dziś wielu z nich przedwcześnie cierpi na przypadłości związane z kręgosłupem. To na pewno będzie miało negatywne konsekwencje. Ruch napędza nasz system krwionośny, oddechowy, stanowi paliwo dla naszych ciał i jest nam niezbędny - podkreślała gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Bożena Piątek (fizjoterapeutka z gabinetu "Doktor Łokieć", trener medyczny, biegaczka, amatorka dobrej, czarnej kawy)

Data emisji: 03.03.2023

Godzina emisji: 16.15

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteś początkującym biegaczem? Sprawdź, jak skutecznie trenować

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 19:38
- Jeśli dotychczas nie mieliśmy nic wspólnego ze sportem, warto przygodę z bieganiem warto zacząć od dystansu 5 km. Jeśli jesteśmy bardziej zaawansowani, można wystartować z półmaratonie, ale część trasy pokonać marszobiegiem - mówił Jakub Karasek z magazynu "Bieganie".
rozwiń zwiń