Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 19:00
Są tacy, którzy porównują ją do tańca, dla innych to rodzaj gimnastyki artystycznej. W akrobatyce powietrznej liczą się regularne treningi, które szybko przynoszą widoczne efekty. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ivanovgood/pixabay.com

Zobacz
cyrk akrobacja akrobatka akrobatyka 1200.jpg
Akrobatyka powietrzna. Od czego zacząć treningi i czy to sport dla każdego?

Do łask wracają widowiskowe dyscypliny sportowe, a duża w tym zasługa programów typu talent show. Dziś akrobatyka nie jest już domeną cyrkowców i coraz częściej uprawiana jest przez zawodowych sportowców, przestaje się skrywać za teatralną kurtyną. Tą dyscypliną - już na studiach - zainteresowała się także Barbara Knade, wielokrotna medalistka mistrzostw w kayak polo. - Dzięki kajakom uzyskałam siłę, która jest niezbędna do uprawiania akrobatyki powietrznej - opowiada gość Czwórki. - A potem, trenując już pole dance, stałam się bardziej elastyczna i zwinna. Zaczęłam też poruszać się z większą gracją.  

Posłuchaj
14:21 CZWÓRKA 4 bieg - akrobatyka sportowa 06.08.2021.mp3 Akrobatyka powietrzna - dlaczego warto ją trenować? (4 bieg/Czwórka) 

To, co w pole dance wygląda lekko i zgrabnie, uwarunkowane jest naprawdę ciężką pracą Barbara Knade 

Oprócz pole dance akrobatyka powietrzna obejmuje takie ćwiczenia jak: aerial hoop, aerial cube, aerial spiral, aerial pole, aerial silks, street workout (kalistenika), free jumping oraz slackline. Ćwiczenia wykonuje się na różnych przyrządach, m.in. na pionowych rurkach, szarfach wertykalnych czy obręczach podwieszanych do sufitu. - Trening polega przede wszystkim na pracy z własnym ciałem i to jest super, bo cały czas poznajemy siebie - dodaje rozmówczyni Piotra Galusa. - Kiedy wisimy głową w dół, musimy odnaleźć się w tej samej przestrzeni, w której są nasze nogi. To buduje świadomość ciała, co jest ważne nie tylko w sporcie - podsumowuje Barbara Knade.  

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Barbara Knade (akrobatka, trenerka)

Data emisji: 06.08.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

"Aktywność fizyczna to remedium na większość chorób"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 20:35
- Warto pomyśleć o aktywności fizycznej. Ruch pomaga pacjentom onkologicznym w powrocie do zdrowia - mówi Paweł Koczkodaj z warszawskiego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Curie Skłodowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pandemię czujemy w kościach. Jak zadbać o kręgosłup?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 19:00
W czasie pandemii zamieniliśmy firmowe biurka na stoły i kuchenne blaty, by pracować i uczyć się w domu. Po roku home office'u część z nas zaczyna odczuwać w różnych odcinkach kręgosłupa dyskomfort, a nawet ból.
rozwiń zwiń