Pandemię czujemy w kościach. Jak zadbać o kręgosłup?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 19:00
W czasie pandemii zamieniliśmy firmowe biurka na stoły i kuchenne blaty, by pracować i uczyć się w domu. Po roku home office'u część z nas zaczyna odczuwać w różnych odcinkach kręgosłupa dyskomfort, a nawet ból.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock.com

Na przestrzeni dziejów człowiek oduczył się biegać za zwierzyną, ale ciągle nie posiadł umiejętności prawidłowego siedzenia Ela Furman

- Bez względu na to, w jakiej pozycji siedzimy, to narząd ruchu nie jest odżywiany. Nie ma żadnej pompy, nic się nie tłoczy, mięśnie są tak samo ustawione, a powierzchnie stawowe przypierane - tłumaczy fizjoterapeutka Ela Furman. - W takiej sytuacji to tylko kwestia czasu, i to krótkiego, kiedy pojawi się problem bólowy.

Posłuchaj
13:34 CZWORKA 4 bieg 15.01.2021.mp3 Jak dbać o kręgosłup w trakcie home office'u? (4 bieg/Czwórka)

Wady postawy widać gołym okiem. Na ulicach najpierw idą wyciągnięte do przodu ludzkie głowy, a za nimi próbują nadążyć ciała Ela Furman

W trakcie siedzenia uda przykurczają się z przodu, a to z kolei przyciąga biodra. Przez to zwiększa się lordoza odcinka lędźwiowego, która będzie zwiększać kifozę odcinka piersiowego i wyginać mocniej odcinek szyjny kręgosłupa. - Musimy zwracać większą uwagę na tzw. pozycję wyjściową - podkreśla rozmówczyni Piotra Galusa. - Sylwetka powinna być swobodna i prosta, głowa powinna być ustawiona w pozycji neutralnej, na pewno nie wysunięta do przodu, a broda lekko opuszczona, tak by kręgosłup znajdował się dokładnie w linii prostej - wyjaśnia.

Sprawdź także:

80 procent bólu, który pojawia się między łopatkami, to kwestia źle ustawionej głowy Ela Furman

Naukowcy twierdzą, że długie i częste siedzenie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 15 proc. WHO uznało je za 4. przyczynę zgonów, których można by uniknąć. - W niektórych sklepach meblowych są stoły, które służą do tego, by stać przy nich i pracować - opowiada ekspertka. - Mają regulację, która pozwala dostosowywać ich wysokość do wykonywanego przez nas zajęcia. Według mnie w tej chwili to najlepsze rozwiązanie - podsumowuje Ela Furman. 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Ela Furman (fizjoterapeutka i instruktorka fitness)

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Trening pod chmurką. Strój to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 19:00
- Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania na trening - przekonuje Piotr Galus. Autor audycji "4 bieg" z zaproszonymi sportowcami oraz trenerami przygotował niezbędnik dla tych, którzy jesienią i zimą chcą ćwiczyć w plenerze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plan treningowy na nowy rok. Jak dotrzymać sobie słowa?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 11:50
- Od dziś zaczynam ćwiczyć, zdrowo jem i pracuję nad formą - tak mówimy sobie na początku każdego roku. Ale rzadko w tym postanowieniu wytrzymujemy dłużej niż kilka dni.
rozwiń zwiń