Badminton: relaks na plaży, rywalizacja na boisku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 13:00
Większość z nas mówi, że do gry w badmintona używa paletek, choć prawidłowa nazwa to rakietki. Ale profesjonaliści uspokajają, że za "paletki" nikt się jednak nie obraża.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/i am Qooindy

W badmintona można grać w parku, na plaży, na własnym podwórku. Jednak ten profesjonalny jest sportem halowym. Amatorzy najczęściej grają na świeżym powietrzu. Zdarza się jednak, że przeszkadza im wiatr. O ile kiedyś w takich sytuacjach ratowano się wklejeniem gumy do żucia w lotkę, by ją obciążyć, to dziś możemy wybierać z różnych form tej gry: speedmintona lub air badmintona. - W speedmintonie rakietki mają mocniejszy naciąg, lotka lata szybciej, dalej się odbija - tłumaczył w Czwórce Janek Rudziński z Akademii Badmintona Warszawa. - Air badminton został stworzony do grania na świeżym powietrzu, boiska są mniejsze, lotka inna. 

W zawodowym badmintonie gra się dużo szybciej niż w amatorskim. Tam lotka, w początkowej fazie lotu, osiąga prędkość niemal 500 km/h. To szybki i wymagający sport. Podczas meczu zawodnik przebiega około 7-8 km. Badminton wymaga mocnego, wszechstronnego treningu, mocno pracują nogi. To jeden z najcięższych sportów, ale dla amatorów super sposób na relaks i odpoczynek.

Choć sama dyscyplina znana jest w Europie od połowy XIX wieku, zaś w Azji od ponad dwóch tysięcy lat, to badminton zadebiutował na igrzyskach olimpijskich w 1988 roku w Seulu jako sport pokazowy. Pierwsze medale w tej dyscyplinie przyznano dopiero w Barcelonie w 1992 roku.

***

Na audycję "4. bieg" zaprosimy w piątek (09.06) po godz. 16.05. Program poprowadzi Piotr Galus.

Czytaj także

Trening EMS. Wszystko o elektrostymulacji mięśni

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 20:10
EMS czyli elektrostymulacja mięśni, to technologia, która pozwala uzyskać dobre efekty w czasie krótkich i intensywnych treningów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kombinacja przeszkód. O setupach w wakeboardingu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 12:40
Bohdan Holovko to rider z wieloletnim doświadczeniem w pływaniu na wakeboardzie. To sprawia, że jest także ekspertem od wake'owych przeszkód, hopek i rurek.
rozwiń zwiń