2013 rok w Unii - bilans na plus

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 13:57
Ten rok to duży krok w przód w historii Unii Europejskiej. Mimo trwajacego od kilku lat kryzysu udało się uchwalić budżet UE na lata 2014 - 2020.
Audio
  • 2013 rok w Unii Europejskiej - podsumowanie (Czwórka/Europejski Lunch)
2013 rok w Unii - bilans na plus
Foto: sxc.hu

19 listopada 2013 roku został przyjęty budżet Unii Europejskiej na kolejne 7 lat. W tym samym czasie udało się też podjąć decyzje, który przedłużają działanie programu Erasmus pod nową nazwą Erasmus Plus. Ważną datą w 2013 roku był też 1 lipca, gdy do państw członkowskich dołączyła Chorwacja.

Te trzy wydarzenia są bardzo ważne dla działalności Unii Europejskiej. Specjaliści podkreślają też, że 2013 rok był Europejskim Rokiem Obywateli, podjęto szereg działań by Polacy, Czesi, Słowacy, Francuzi i inne narody Unii czuli się Europejczykami, znali swe prawa, wynikające z tego, że są obywatelami Unii.

- Wbrew trwającemu kryzysowi był to jednak dobry rok - mówi Krzysztof Kokoszczyński z EurActiv Polska. - Udało się uchwalić budżet na najbliższe 7 lat. Polsce udało się wynegocjować prawie 80 miliardów euro. Nie mamy na co narzekać - dodaje.
Ważne są także inne działania unijnych prawodawców. Ekspert zauważa, że Unia wciąż pracuje nad kolejnymi obniżkami opłat roamingowych, rozpowszechnieniem szerokopasmowego internetu na całym jej terytorium.

Kasia Kornet zauważa, że w przyszłym roku czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego. Warto zauważyć, że to działania parlamentarzystów stoją za przepisami dotyczącymi ochrony naszych danych osobowych, rozszerzeniem programu Erasmus, przepisach dotyczących przemysłu tytoniowego.
(pj)

Czytaj także

Budżet UE - to wizja polityczna ubrana w liczby

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 15:26
Janusz Lewandowski, komisarz do spraw budżetu UE, ma nadzieję, że trzecia dekada listopada przyniesie ostateczne ustalenia budżetu Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa - mały kraj o wielkim potencjale

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 15:00
Wiarygodna, rozwijająca się i otwarta Europa - pod tym hasłem odbywała się prezydencja Litwy w Unii Europejskiej. To pierwszy kraj byłego ZSRR, który stanął na czele wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrzucamy za dużo jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 14:30
Jesteśmy w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskich, w których marnuje i wyrzuca się najwięcej jedzenia. Banki żywności powstały po to, aby odwrócić tę fatalną tendencję i idzie im coraz lepiej.
rozwiń zwiń