Litwa - mały kraj o wielkim potencjale

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 15:00
Wiarygodna, rozwijająca się i otwarta Europa - pod tym hasłem odbywała się prezydencja Litwy w Unii Europejskiej. To pierwszy kraj byłego ZSRR, który stanął na czele wspólnoty.
Audio
  • Podsumowanie litewskiej prezydencji w UE (Czwórka/Europejski Lunch)
Wilno o zmierzchu
Wilno o zmierzchuFoto: wikipedia.org/Halfwit Sock

- Dla nas to był bardzo ważny okres - przyznaje Dorota Tryk, studentka Uniwersytetu Warszawskiego z Wilna. - Po raz pierwszy taki mały kraj, jak nasz, mógł tak wyraźnie zaistnieć na międzynarodowej arenie.

Obecnie Litwa należy do grona tych europejskich państw, które najskuteczniej radzą sobie z kryzysem. Po gwałtownym pogorszeniu się sytuacji w 2009 r., kiedy PKB Litwy spadło o prawie 15 proc., do 2010 r. nastąpiła poprawa. Zgodnie z oczekiwaniami w 2013 r. Litwa powinna należeć do najlepiej funkcjonujących gospodarek UE.

- Problem polega jednak na tym, że te wskaźniki istnieją na papierze, ale nie widać ich w rzeczywistości - mówi gość "Europejskiego Lunchu". - No i niestety, ostatnie badania pokazują, że szybko rośnie u nas liczba osób bez pracy. A sytuacja młodych Litwinów przypomina tę, w której znaleźli się młodzi Portugalczycy albo Grecy.

Tradycyjnie już w trakcie prezydencji wydarzeniom politycznym towarzyszyły imprezy promujące kulturę i sztukę. W sumie Litwa zorganizowała ponad 1500 posiedzeń różnego szczebla. Najważniejszym był szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ana którym miała zostać podpisana umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina, do czego w efekcie nie doszło.

Prezydencja Litwy potrwa do końca roku. 31 grudnia na czele wspólnoty stanie Grecja.

(kul)

Czytaj także

Koszyce - kulturalne centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:10
To pierwsze słowackie miasto, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Za trzy lata tę funkcję przejmie Wrocław.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowcy wobec migracji. Nowy cykl w DSH

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 13:50
Historie o migracji we współczesnej Europie opowiedziane językiem kina przez wybitnych reżyserów znalazły się w programie nowego cyklu filmowego "Spojrzenie Ulissesa" w Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznań - miasto kobiet ciekawych życia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 15:05
W najbliższą sobotę widzimy się i słyszymy w Starym Browarze. Będziemy szkicować kobiecą mapę Poznania. Zapraszamy na "Konturówkę".
rozwiń zwiń