Inicjatywa obywatelska - masz do niej prawo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 07:00
Każdy z nas może mieć wpływ na Unię Europejską. Europejska inicjatywa obywatelska został wprowadzona rok temu - niestety niewielu z nas z tego korzysta.
Audio
  • Europejska inicjatywa obywatelska - jak to działa? (Europejski Lunch/Czwórka)
Darek Szwed
Darek Szwed

W audycji "Europejski Lunch" Kasia Kornet i Michał Żakowski postanowili zapytać ekspertów o europejską inicjatywę obywatelską, narzędzie, dzięki któremu możemy zmieniać zasady funkcjonowania Unii Europejskiej.
Mimo że ten pomysł ma już rok, okazuje się, że obywatele nie chcą lub nie umieją z tego korzystać.
Przez rok powstało zaledwie 27 inicjatyw w skali całej Europy. Jedna z propozycji zyskała poparcie miliona osób. Jej współautorem jest Darek Szwed z Zielonego Instytutu i polityk Zielonych
- Unia Europejska ma pół miliarda obywateli. W naszej inicjatywie dotyczącej zakazu prywatyzacji zasobów wodnych i dostępu do usług sanitarnych wzięło udział aż 900 tysięcy Niemców i Niemek. W Polsce mamy nadzieję zebrać 35 tysięcy podpisów. Pokazuje to, że są kraje bliższe Unii i bliżej instytucji unijnych - mówi Darek Szwed.
Bez wątpienia wynalazkiem techniki, który przybliża nas do Unii Europejskiej i do wpływu na nią jest internet. Właśnie w sieci możemy oddawać swoje głosy na poszczególne inicjatywy obywatelskie.
Jak się odbywa proces zbierania podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską, jak wygląda proces legislacyjny, gdy zostanie zebrana wymagana liczba głosów dowiesz się słuchając załączonej audycji "Europejski Lunch".

W drugiej części programu gośćmi Kasi Kornet i Michała Żakowskiego byli: Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Joanna Krawczyk współautorka inicjatywy obywatelskiej "I am Europe" - posłuchaj załączonego dźwięku.

(pj)

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

Czytaj także

To będzie rok wychodzenia z zadyszki

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 17:45
Z jednej strony szalejące bezrobocie i kryzys. Z drugiej - Nobel dla Unii Europejskiej. To dla wspólnoty był ciężki rok. Najprawdopodobniej nie ostatni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio bliżej Europy. "2 + 2 ma dać 5"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 10:18
Od 2 kwietnia rusza projekt Euranet Plus, dzięki któremu na wszystkich antenach Polskiego Radia pojawiać się będą specjalne audycje przybliżające słuchaczom tematykę europejską - tygodniowo ponad 400 minut programów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielona Księga. UE ściga się sama ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 21:05
- Musi nastąpić moment, kiedy do wyścigu przystąpią inne największe gospodarki: Stany Zjednoczone, Chiny, Brazylia. Paliwa kopalniane się wyczerpują i wszyscy będą zmuszeni poszukać innych źródeł energii - mówi Bartosz Zadura z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce o strategii klimatyczno-energetycznej Unii.
rozwiń zwiń