Brytyjczycy nie chcą być w Unii

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 16:23
- Dziś większość Brytyjczyków jest przeciwko Unii Europejskiej - mówi John Beauchamp, angielski dziennikarz. - Wynika to z tego, że przeciętny Brytyjczyk nie wie z czym wiąże się wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii.
Audio
  • Co by się stało, gdyby Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej? (Czwórka/Europejski Lunch)
Rośnie liczba Polaków zabiegających o obywatelstwo Wielkiej Brytanii
Rośnie liczba Polaków zabiegających o obywatelstwo Wielkiej BrytaniiFoto: Bobby/Flickr

Wielka Brytania zastanawia się, co począć ze swoim członkowstwem w Unii Europejskiej. Brytyjski premier, David Cameron obiecał, że jeśli konserwatyści jeszcze raz wygrają wybory, to zostanie zorganizowane referendum dotyczące członkowstwa Wielkiej Brytanii w Unii.

- Myślę, że gdy przyjrzymy się sondażom to większość Brytyjczyków będzie przeciwko Unii Europejskiej - mówi John Beauchamp, angielski dziennikarz. - Przeciętny obywatel myśli, że Unia to tylko Bruksela, czyli biurokracja. Uważa, że bez tego bagna biurokratycznego Wielka Brytania da sobie radę. Dodatkowo mamy do czynienia z dezinformacją społeczną. Media nie mówią o korzyściach członkowstwa w Unii Europejskiej.

Zdaniem Czwórkowego rozmówcy dziś Brytyjczycy zagłosowaliby przeciwko Unii, mimo tego, że młodzi ludzie często są prounijni, doceniają korzyści płynące z członkowstwa. Warto też zauważyć, że jeśli Wielka Brytania opuści wspólnotę, będzie zmuszona renegocjować wszystkie programy wizowe, z każdym krajem.
- Wydaje mi się, że ewentualne wystąpienie z Unii to jest nieprzemyślany ruch - podsumowuje John Beauchamp.
(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eurolekcje nie zachęcają do wyjazdu - pokazują, że można

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 14:41
- Na lekcjach opowiadamy o rówieśnikach uczniów. O tym jak podróżują po Polsce, jak zmieniają swoja rzeczywistość, jak realizują swoje pomysły dzięki unijnemu wsparciu - opowiadają specjaliści od Eurolekcji
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywna obywatelka Rumunii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 19:20
- Będę szczera - nie wybrałam Polski, ale projekt. Dlatego tu jestem. Ale cieszę się - mówi Christina z Rumunii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania utrzymuje 600 tysięcy bezrobotnych z UE

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 14:12
Tak wynika z raportu sporządzonego na zamówienie Komisji Europejskiej w Brukseli. Tylko bezpłatna, państwowa służba zdrowia dokłada do nich półtora miliarda funtów.
rozwiń zwiń